گفت وگو با مدیرگروه بین الملل انجمن ناشران دانشگاهی

کتاب پلاس به نوعی همان طرحی است که برخی ناشران بزرگ دنیا انجام داده اند..

خانم مریم رونق تحصیل کرده کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع است. از سال 84 ورود جدیش به حوزه نشر کلید می خورد و عهده دار قائم مقامی انتشارات فرَمنش می شود. تا سال 1390 در این حوزه مشغول می شود، اما احساس نیاز به افزایش بعُد آکادمیک حوزه نشر او را به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت نشر کشور آمریکا می کشاند و تا سال 2014 تحصیل او طول می کشد. یک سالی هم در همان رشته به عنوان استاد در سه کرسی محیط های نشر، نگارش فنی و اخلاق حرفه ای در نشر آکادمیک به تدریس می پردازد. در سال 2015 هم به کشور باز می گردد. حالا او دارای تجاربی ازفعالیت ناشران در آمریکاست که می تواند برای علاقمندان، مغتنم باشد.

در گفتگو با ماهنامه سکانداران کارآفرینی خانم مریم رونق تحصیل کرده ی حوزه ی نشر از رکود در بازار نشر سخن میگوید:

ما دارای چند کتاب منابع دانشگاهی پیام نور هستیم و قاعدتا باید شمارگان این کتاب ها هم بالا باشد؛ اما از سال 90 که این کتاب ها به عنوان منبع معرفی شده است، فروش این کتاب ها سیر نزولی دارد. با اینکه ما ویرایش جدید را هم ارائه می کنیم قیمت های دانشجویی پشت جلد کتاب هم داریم، اما با رکود مواجه هستیم و همه روزه پیگیر این هستیم که کدام کانال و یا سایت پی دی اف غیرمجاز کتاب های ما را برای دانلود گذاشته است. یا حتی کل کتاب را پاورپوینت شده و در فضای مجازی منتشر می کنند.

وی با بیان اینکه در آمریکا دانشجو و همچنین استاد بوده است از تجربیات خود در خصوص چگونگی نقش کتابخانه در آموزش دانشجویان در آمریکا سخن می گوید:

درآمریکا دانشجو برای بهره مندی از بانک دیتاهای موجود در این پرتال ها حتما به کتابخانه مراجعه می کند. در برخی سایت ها کتاب های الکترونیکی موجود است که کتابخانه دسترسی و جواز استفاده از آنها را دارد و دانشجو از این خدمات استفاده می کند. خدمات کتابخانه ها آنقدر اهمیت دارد که دانشگاه ها مبتنی بر خدماتی که کتابخانه ها می دهند با یکدیگر مقایسه می شوند و همه دانشجویان به محض آغاز دوره تحصیل ایمیلی حاوی کد دسترسی به کتابخانه را دریافت می کنند.

همچنین در ایران طرحی اخیرا با عنوان طرح کتاب پلاس در حال انجام است و تلاش دارد علاوه بر عرضه کتاب، با ارائه افزونه هایی کارکردی و یا غیرکارکردی دانشجو و یا خریدار کتاب دانشگاهی را برای خرید کتاب اصلی ترغیب کند این طرح هم به نوعی همان طرحی است که برخی ناشران بزرگ دنیا انجام داده اند و به همراه کتاب، پلاس ها و یا افزونه ها و دسترسی هایی به برخی دیگر از محصولات و اطلاعات را ایجاد کرده اند.

بخش کامل صحبت های خانم مریم رونق را در مجله ی سکانداران با کلیک برروی لینک زیر دریافت و مطالعه کنید.

 

سخنان خانم مریم رونق

 

دریافت مجله ی کامل

 

مجله کامل سکانداران

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید