گفت وگوباآقای دکترسیدعباس حسینی نیک مدیرمسئول انتشارات مجد و بازرس اتحادیه ناشران

عرضه باکیفیت کتاب

با ژن غالب، توضیح و تبلیغ مناسب.

آقای دکتر سيدعباس حسيني نیک فعالیت مدیریتی درحوزه نشر را از سال 1369 با راه اندازی انتشارات مجد در حوزه تخصصی حقوق، آغاز کرده است.

این دانش آموخته حقوق دانشگاه تهران، دکترای حقوق خود را با تز حقوق مالکیت ادبی و هنری از پژوهشکده امام خمینی(ره) اخذ کرده است. از جمله افتخارات نشرمجد این است که دو سال پی در پی و در رقابت با همه ناشران کشور، در سال های93 و 94 ناشربرگزیده سال شده و در این دو سال بالغ بر400 عنوان کتاب توسط این انتشارات منتشر شده است. حدود هفت تا هشت زمینه جدید حقوقی درکشور توسط این انتشارات ایجاد شده است. از جمله درحوزه جرم شناسی، تئوری عدالت ترمیمی توسط این انتشارات منتشر و پس از این اتفاق به این مبحث درکشور پرداخته شده است.

یکی ازآثار این انتشارات زمینه تنظیم آیین نامه سازمان زندان‎ها شده است و این موارد حاکی از میزان اثرگذاری نشر تخصصی و حرفه ای است. ماهنامه حقوقی مجد و ایجاد بانکی از قوانین به روز در پرتال انتشارات مجد از دیگرتلاش‎های انجام شده توسط این ناشر با مدیریت دکتر حسینی نیک است.

گفت وگو با این ناشر مجرب، فرصتی مغتنم است تازیر و بم داشتن یک انتشارات موفق را مرورکرد.

آقای دکترسیدعباس حسینی نیک، مدیر مسئول انتشارات مجد و بازرس اتحادیه ناشران درگفتگو با سکانداران کارآفرینی به مهم‎ترین معضلات بازار نشر کشور می‎پردازند.

وی نخستین مشکل نشر در کشور را اصلا موضوع اقتصادی و حتی فرهنگی نمی‎داند و معتقد است عامل اصلی برای کتاب و داشتن بازا رخوب برای کتاب، این است که کتاب خوب تولید نمی شود.

وی همچنین درگفتگوی خود از چگونگی تولید کتاب خوب و مزیت‎هایی که کتاب باید دارا باشد تا در بازار کتاب موفق باشد، سخن می‎گوید.

بخشی ازسخنان دکترسیدعباس حسینی نیک بامجله ی سکانداران:

کتاب باید مزیت داشته باشد و البته جذابیت هم داشته باشد. این مزیت و جذابیت وقتی وجود داشته باشد،کتاب راه خود را در بازار می‎یابد و مشتری و مخاطب حاضر می‎شود برای به دست آوردن آن سفرکند، هزینه پست بدهد و به هر نحو آن کتاب رابیاید. بسیاری ازکتاب‎های ما، این مزیت و جذابیت راندارد؛ گاهی کتاب‎های علمی خیلی مزیت دارند، اما جذابیت ندارند.

مخاطبی نیست که این کتاب را نیاز داشته باشد. این کتاب علمی به درد آن می‎خوردکه در پژوهشگاهی نسخه‎هایی از آن برای استفاده پژوهشگران وجود داشته باشد.

وی درخصوص وضعیت کتاب‎ها ازلحاظ مزیت و جذابیت درحوزه کتاب دانشگاهی سخن گفت: 

متاسفانه باید گفت امروزه بسیاری از کتاب‎های دانشگاهی لیاقت انتشار ندارند، گاهی مطالب کپی شده است،گاهی نویسنده تجربه بسیار کمی درحوزه‎ای دارد و به قولی با مولفینی مواجه هستیم که غوره نشده، مویز شده‎اند.

وقتی کتاب خوب و بامزیتی را نویسنده نوشت و ناشر تخصصی و حرفه‎ای آن را با شکل و فرم خوب منتشرکرد و به نحو مناسب این کتاب باجذابیت درمرحله توزیع تبلیغ شد و ابزار کافی هم به خوبی برای آن فراهم شد و سطح تماس کتاب با مخاطب زیاد شد، آنگاه مخاطب در مرحله پایانی می‎تواند گُل این کار را بچیند.

کتاب پلاس نقص جذابیت یک کتاب را جبران می کند.گاهی کتابی علمی است و فهم آن با مشکلاتی مواجه است، می‎توان پاورپوینت فصل‎های آن، فایل گویای آن ویا اینفوگرا ف‎هایی را به همراه کتاب اصلی عرضه کرد و حتی استاد را راهنمایی کرد که چگونه از این کتاب بهتر استفاده کند. طرح کتاب پلاس می‎تواند هم مزیت و هم جذابیت یک کتاب را بیشتر کند.

بخش کامل صحبت‎های آقای دکتر سیدعباس حسینی نیک را در مجله‎ی سکانداران با کلیک برروی لینک زیر دریافت و مطالعه فرمایید:

 

سخنان آقای دکتر سيدعباس حسيني نیک

 

دریافت مجله ی کامل

 

مجله کامل سکانداران

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید