الکامپ و جای خالی ناشران دانشگاهی!

نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات فناوری اطلاعات و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران از 30 تیر تا 2 مرداد در حال برگزاری می باشد. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای نرم افزاری و سخت افزاری به علاقه مندان عرضه می گردد. و فرصت بی بدیلی برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار صاحبان صنایع مختلف قرار می دهد. صاحبان صنایعی که قصد دارد بازار خود را از طریق دستاوردهای تجارت الکترونیک گسترش دهند. صنایعی که تلاش می کنند سهم بیشتری را از بازار روز افزون فضای مجازی برای خود کنند و از قافله عقب نمانند

.

در این میان اما جای ناشران مخصوصا ناشران دانشگاهی بسیار خالی است البته حضور در نمایشگاه نیازمند تمهیدات چندین و چند ساله برای تولید محصولات الکترونیکی است که ناشران دانشگاهی از این جهت بسیار ضعیف هستند تجربه ما در دنیای مجازی فقط این است که بنشینیم و شاهد به مسلخ کشیدن دستاوردهایمان در آن باشیم و نه چیز دیگری البته سایت هم داریم که صرفا برای فروش کتاب است نه چیز دیگری

کاش می شد هر یک از ناشران به عرضه محصولات الکترونیک خود می پرداختند اما همین امروز هم نباید فرصت را از دست داد باید فرصتهای موجود در دنیای دیجیتال را با حضور در این نمایشگاهها غنیمت شمرد چه بهتر است به جای نزاع و درگیری برای چند متر غرفه بیشتر در نمایشگاه کتاب به فکر بازارهای جدید برای صنعت نشر باشیم.

صنعت نشر به خصوص نشر دانشگاهی مثال قورباغه ای است که در ظرفی پر از آب بر روی شعله ای با دمای کم گذاشته شده است و این دما در حال افزایش است ولی قورباغه چون شدت افزایش دما را حس نمی کند آرام آرام در این ظرف می پزد و از بین می رود و حال آنکه اگر دمای ظرف دفعتاً زیاد می شد قورباغه احساس می کرد و در تکاپو خود را نجات می داد.

رکود صنعت نشر نشان می دهد ما تغییرات را در فضای اطرافمان احساس نمی کنیم و حضور در این نمایشگاه به ما تغییر و تحولات پر شتاب فناوری را گوشزد خواهد کرد.

پیشنهاد می کنم ناشران محترم در نمایشگاه شرکت کنند و از دستاوردهای آنها برای توسعه کسب وکار خود بهره ببرند امیدوارم در سالهای بعد شاهد حضور پررنگ ناشران دانشگاهی در این گونه نمایشگاهها باشیم


ماندگاری در بازار نیاز به دیده شدن در فضای مجازی دارد

طبق تحقیقات انجام شده نسبت کاربران اینترنت به کل جمعیت در ایران از سال 2000 تا 2016 رشد چشمگیری داشته است بدینصورت که از 3.8 درصد به 68.5 درصد رسیده است که این آمار لزوم ورود به فضای اینترنت را نشان می دهد. با بررسی های بعمل آمده از سایت های ناشرین دانشگاهی مشخص شد که سایت های مذکور دارای رتبه های پایین در بین سایت های کشور هستند و همچنین در جستجوی گوگل نیز جز سایت های پیشنهادی برای فروش کتاب هایشان نیستند، چرا که اکثر آنها به ایجاد یک سایت برای فروش آنلاین یا معرفی کتاب بسنده کرده اند و هزینه ای که برای سایت در نظر می گیرند در قبال نتیجه ای است که در ازای فروش انلاین کتاب دارند که این مسئله نادرست می باشد زیرا ناشرین برای فروش کتابها نیز نیاز به دیده شدن در فضای مجازی دارند و این امر مستلزم صرف هزینه و بهبود سایت است.

با مطالعه سایت های ناشران بزرگ خارج از کشور مشخص شد که آنها بستری را برای تعامل با دانشجو و اساتید و نیز تبادل نظر فراهم کرده اند و اولویت اول آنها کمک به دانشجویان و اساتید برای یادگیری و یاددهی است تا فروش کتاب و از این طریق درآمد بیشتری نیز کسب می کنند. درصد کمی از درآمد ناشران بزرگ خارجی از فروش کتاب می باشد و ما بقی از خدماتی است که به صورت الکترونیک به دانشجویان و اساتید ارائه می دهند. البته باید در نظر داشته باشید که باید از جایی شروع کرد تا ما هم بتوانیم به جاي افسوس خوردن،بر موج ديجيتال سوار شويم و با گام های کوچک می توان مشکلات مربوط به قوانین کپی رایت را اصلاح کرد و در مسیر درست قرار گرفت.

بهترین راه برای پیشرفت و ماندگاری در بازار توجه به نیازهای دانشجویان و اساتید و همچنین ایجاد بستری برای جذب آنها و تبادل نظر و ارتقا کیفیت کتابها است. کم کاری فضای آموزش عالی کشور و تنبل شدن دانشجویان و دانشجو محور شدن دانشگاه ها برای ناشرین یک تهدید محسوب می شود که با ماندن در همان مدل کسب و کار قبلی به قوت خود باقی خواهد ماند ولی برای تبدیل این تهدید به فرصت باید دل به دریا زد و وارد دنیای مجازی شد..

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید