رونمايي از کتاب پلاس در نمايشگاه كتاب توسط ناشران دانشگاهی با حمایت انجمن ناشران دانشگاهی

رونمايي از سادنا(کتاب پلاس) در نمايشگاه كتاب توسط ناشران دانشگاهی با حمایت انجمن ناشران دانشگاهی

در این مراسم که در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سرای اهل قلم برگزار گردید مهدی سعیدی کیا مجری طرح سادنا به ابتدا به چالشهای پیش روی ناشران دانشگاهی پرداخت و با ارائه الگوهای موفق جهانی لزوم ارتباط ناشران دانشگاهی را با اساتید و دانشجویان تاکید کرد . در این مراسم که جمعی از بزرگان نشر دانشگاهی حضور داشتند طرح سادنا ( سامانه ارتباطی اساتید ، دانشجویان و ناشران ) به عنوان راهبردی برای نزدیک شدن به مولفه های آموزش عالی برای ناشران دانشگاهی مطرح شد که در این طرح ناشران با ارائه خدمات رایگان آموزشی به اساتید و دانشجویان آنها را به معرفی کتاب های دانشگاهی به عنوان منبع درسی تشویق می نمایند.

در این طرح سامانه سادنا و مراحل کار با آن تشریح شد . در این طرح برای اولین مولفه های اصلی صنعت نشر ( مولف ، ناشر نام کتاب ) به مولفه های آموزش عالی از جمله ( سر فصل دروس ، رشته، استاد ، دانشجو و کلاس ) پیوند برقرار می نماید .

مهدی سعیدی‌کیا، مدیرمسئول انتشارات «آها» و طراح سامانه «سادنا» در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره این سامانه اظهار کرد: سامانه «سادنا» بین ناشران، دانشجویان و استادان دانشگاه در حوزه کتاب‌های تخصصی و دانشگاهی ارتباط ارگانیک برقرار می‌کند.

وی با اشاره به جریان سنتی در نظام صنعت نشر کشور افزود: صنعت نشر کشور در حوزه معرفی آثار همچنان با رویکرد سنتی به کار خود ادامه می‌دهد؛ به‌عبارت دیگر بین استاد و ناشر قبل از انتشار کتاب ارتباطی وجود ندارد. سامانه «سادنا» امکان برقراری ارتباط استاد و ناشر را فراهم کرده و موجب شده تا استادان دانشگاه نیز با ناشران معتبر آشنا شوند و خدمات رایگان دریافت کنند.

سعیدی‌کیا ادامه داد: «سادنا» سامانه‌ای برای معرفی و ارسال کتاب است استادان بعد از اطلاع از انتشار کتاب‌های جدید در صورت نیاز بعد از سفارش، کتاب را به صورت رایگان دریافت می‌کنند. دانشجویان کاربر سامانه سادنا نیز می‌توانند از خدمات آموزشی ان مانند آزمون و اینفوگرافی بهره‌مند شوند. مجموع این امکانات در واقع خدمات پس از فروش به حساب می‌آید.

این فعال حوزه نشر با اشاره به معضل کپی غیر‌مجاز کتاب‌ها و منابع دانشگاهی گفت: «سادنا» ناشران را به نظام بازار‌یابی در صنعت نشر نزدیک می‌‌کند و به آن نظم می‌بخشد. «سادنا» سه سال پیش با چند ناشر فعالیت خود را آغاز کرد و به‌طور رسمی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آئین رونمایی آن برگزار شد. تعداد اعضای سادنا به چهار هزار استاد و 12 هزار دانشجو رسیده است.

سعیدی‌کیا درباره مقاومت ناشران سنتی در استفاده از سامانه «سادنا» اظهار کرد: برای آشنایی ناشران با این سامانه دوره‌های آموزشی پیش‌بینی شده است. ناشران با توجه به رکود بازار نشر به ویژه در بخش دانشگاه نسبت به این موضوع توجه نشان می‌دهند.

این عضو انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی درباره خدمات آتی «سادنا» به کاربران ادامه داد: برگزاری قرعه‌کشی بین دانشجویان با نیت خیر‌خواهانه یکی از برنامه‌های آتی سادناست. تصمیم داریم تا نقش استاد را در مدل کسب و کار ناشر پُررنگ کنیم. نشر دانشگاهی بیشتر با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه است در حالی‌که این ارتباط باید با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارتباط داشته باشد.

الگو برداری از ناشران بزرگ دنیا در طرح سادنا

در این طرح که با استفاده از تجربه موفق ناشران بزرگ دنیا از جمله مگراهیل McGraw-Hill، وایلی Wileyو پیرسن pearson مبادرت به راه اندازی سامانه آموزش مجازی مبتنی بر کتاب نموده است گه درآن با توجه به محتوای کتاب مطالب کمک آموزشی و آزمون در ان قرار می دهند تا استاد و دانشجو در یاددهی و یادگیری کمک نمایند . در این طرح اساتید دیگر نیازی به سایت برای خود ندارند و تمام امکانات یک آموزش مجازی آفلاین به صورت رایگان در اختیار انها قرار خواهد گرفت .

رونمایی از طرح سادنا، نمایشگاه کتاب

به دلیل ماهیت طرح نام سادنا به کتاب پلاس تغییر کرده است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید