رونمایی از مدل مفهومی اقیانوس آبی صنعت نشر با حضور آقای مسجد جامعی

مدل اقیانوس آبی صنعت نشر که توسط تیم کتاب پلاس تدوین شده است در پنچ شنبه 30 آبان روز کتابگردی با حضور آقای مسجد جامعی و دکتر حق شناس از اعضای محترم شورای شهر تهران و جمعی ازشهرداران مناطق 6 و 11 و جناب اقای آموزگار نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان و آقای حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب در محل استارت آپ کتاب پلاس رونمایی شد.

سعیدی کیا موسس کتاب پلاس بیان داشت : صنعت نشر بیش از پیش نیازمند بازنگری پیش فرض­های خود است در نحوه عرضه و تقاضای کتاب، در تعریف مشتری و رفتار و ذهنیت آن، در تعریف کالایی که به مشتری ارائه می­دهد. به نظر می رسد نیازی که از کالای ناشران از مشتری بر طرف می کرده را مشتری امروز قادر است از بسیاری از جاهای دیگر برطرف نماید وقتی که دیروز با کتاب می گذرانده امروز با چیزی دیگر می گذراند حسی که از کتاب می برده از چیزهای دیگر می برد. و این یعنی دیگر نمی توان با فرضیات چهل سال قبل کار نشر را پیش برد.

یکی از راه حل های موجود تلاش برای رقابت نفس گیر در عواملی که هم اکنون جزء موفقیت های یک نشر محسوب می شود فروش بیشتر کتابها در بازار محدود فعلی و گرفتن سهم بیشتری از بازار و جذب بیشتر مخاطبان صنعت نشر و راه اندازی پخش کتاب مستقل و فروشگاه و تنوع بخشی به کتابها و طیف مخاطب است اما راه دیگر تلاش برای تعریف نگرشها و شیوه ها و حرکت به سمت بازار بکر و دست نخورده ای از غیر مشتریهای کتاب و کتابخوانی است که آنرا اقیانوس آبی می نامند.

 تیم کتاب پلاس از چندی قبل  با مشورت و مصاحبه با چند ناشر بزرگ یک مدل مفهومی برای حرکت به سمت اقیانوس آبی طراحی کرده است که در آن همه ذینفعان صنعت نشر در نظر گرفته شده­ اند و مسیر هر یک در این تغییر رویکرد مشخص شده است که  این مدل در روز کتابگردی توسط آقای مسجد جامعی و دکتر حق شناس از اعضای محترم شورای شهر تهران و جمعی ازشهرداران مناطق 6 و 11 و جناب آقای آموزگار نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان و آقای حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب  در محل استارت آپ کتاب پلاس رونمایی شد.

که در این مراسم آقای مسجد جامعی پیشنهاد دادن که این مدل بهتر است از ذینفعان و همه دست اندرکاران صنعت نشر نظر خواهی و تکمیل شود و در یک سمینار یک روزه با همکاری اتحادیه برای همه فعالان کتاب و کتابخوانی تبیین و تشریح شود.

آقای آموزگار نائب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز از این پیشنهاد استقبال کردند.

ابزارهای اقیانوس آبی به دنبال حل سوالات زیر است که چه باید کرد که اقیانوس غیر مشتری ها را پیدا کرد تا تقاضای جدید برای کتاب خلق کرد؟ چگونه می توان مرزهای کتاب و کتابخوانی را دوباره تعریف کرد تا مدل کسب و کار جدیدی را به وجود آورد که رقابت در آن بی­معنی باشد. چگونه می توان پیشنهادهایی خلق کرد که در عین برجسته بودن قیمت پایین تری داشته باشند؟

البته باید دانست که حرکت به سمت اقیانوس آبی و ایجاد مرزهای جدیدی برای صنعت نشر به چیزی بیشتر از ایده و استراتژی شفاف نیاز است و آن مولفه اصلی انسان است.

خلاصه اینکه همه ما بهای اقیانوس سرخ موجود در صنعت نشر را می پردازیم برای تغییر شرایط باید استراتژی های خلاقانه تری ترسیم کرد که بتوان مرزهای جدید و به واسطه آن افق های جدیدی رو به رشد را روی خود باز کنیم. بنابر­این ما به حرکت به سمت اقیانوس آبی نشر احتیاج داریم.

در اقیانوس آبی شرایط بازار را مسلم فرض نمی شود. شرایط موجود نشر را تک تک بنگاهها ایجاد کرده اند و درست همانطور که تک تک ناشران آن را بوجود آورده اند تک تکشان نیز می توانند آنرا تغییر دهند. ناشران بیشتر از آنکه فکر می­کنند در سقوط خودشان نقش دارند ولی در عوض نیروهای بیرونی که از کنترل خارج است را مقصر می دانند و حال آنکه استراتژیست های اقیانوس آبی این کار را نمی کنند. اجازه نمی دهند شرایط بازار درک آنها را از آنچه سود آور است تغییر دهد. گرچه واقعیت موجود می تواند به درک بهتر نشر کمک کند ولی تفکر خلاق را به شدت محدود می کند . ما را وادار می سازد که مفروضات را بپذیریم و زیر سوال نبریم ایده ها را نکاویم و از وضع موجود دفاع کنیم.

تفکر اقیانوس آبی بر خلق تقاضای جدید تمرکز دارد نه پیروزی نبرد به سر مشتریان موجود.

همچنین سعیدی کیا در خصوص اقدامات کتاب پلاس با همکاری ناشران و سازمانها به مناسبت هفته کتاب بیان داشت : ما 6 جشنواره کتابخوانی با همکاری ناشران برگزار کردیم که برخی از آنها هم اکنون نیز در حال برگزاری می باشد از جمله اسرار عشق ققنوس ، جشنواره بخند بخوان بنویس انتشارات مروارید پویش کتابخوانی انتشارات کتاب نیستان و جشنواره پای سیب انتشارات شهرستان ادب و همچنین کتاب پلاس با راه اندازی پلتفرم سازمانی خود توانست مشارکت سازمانها و دستگاههای اجرایی را برای برگزاری پویش کتابخوانی جلب نماید ازجمله انها می توان به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره نمود که اولین پویش مطالعاتی زیست بوم استارت آپی کشور را راه اندازی نمود و دانشگاه تهران و دانشگاه فنی حرفه ای جشنواره مهربان با کتاب را برای دانشجویان خود در سراسر کشور و سازمان جهاد دانشگاهی برای خانواده جهادگران  جهاد دانشگاهی که امیدواریم با رایزنی های انجام شده این پویش ها در طول سال نی ادامه پیدا کند و ما با همکاری ناشران بتوانیم بازار کتاب و کتابخوانی را به سمت مخاطبین جدید سوق دهیم با منابع سازمانها و شرکتها و دستگاه­های اجرایی که وارد این بازار می نمایند. 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید