گزارش طرح «حامیان یار مهربان» همزمان با روز کتاب - با حضور حامیان کتاب

با «کتاب پلاس» به بازار کتاب رونق و تقاضای خرید کتاب را شیرین می‌کنیم. همزمان با هفته کتاب، کمپین «حامیان یار مهربان» با همراهی ناشران و حامیان کتاب توسط کتاب پلاس آغاز به کار کرد. سعیدی‌کیا مجری طرح «کتاب‌پلاس» در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما درخصوص این طرح گفت: همه ساله در هفته کتاب شاهد برنامه‌هایی هستیم که نشان از توجه افراد، سازمان‌ها، مقامات دولتی و خصوصی به کتاب و کتابخوانی دارد. بیشتر این برنامه‌ها مربوط به مباحثی است که برای رشد و توسعه کتابخوانی در جامعه چه باید کرد و چرا سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و در برخی کشورها بالاتر است.

مجری طرح کتاب‌پلاس در ادامه با تاکید بر اینکه بیش از دیگران، این ناشران هستند که به خوبی می‌دانند حال و هوای کتاب و کتابخوانی و صنایع وابسته به آن خوب نیست، درخصوص مشکلات پیش روی توسعه کتاب‌خوانی گفت: کپی غیرقانونی کتاب‌، ظهور و بروز تکنولوژی‌های نوین و فضای مجازی از جمله تلگرام و اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی و دسترسی و کاربرد آسان متون الکترونیکی کتاب‌ها از جمله دلایل بروز مشکلات پیش روی کتاب و کتاب‌خوانی است.

سعیدی‌کیا مدیرمسئول انتشارات آها درخصوص راهکار مقابله با مشکل عدم رونق کتاب و کتابخوانی در کشور گفت: در شرایط فعلی باید چه کنیم؟ این ضرورت دارد که برای توسعه و رونق عرضه کتاب و کتابخوانی در جامعه، علاوه بر عرضه صحیح به تقویت تقاضا بپردازیم. بیشتر صاحبنظران و ناشران به بخش عرضه کتاب در جامعه توجه دارند اما به نظر می‌رسد در شرایط فعلی جامعه، این توجه به حوزه تقاضاست که مغفول مانده و با توجه ویژه به مبحث تحریک و ازدیاد تقاضا و جلب نظر مخاطب و افزایش رضایت او برای تمایل به خرید کتاب می‌توان به روشی مناسب برای جلوگیری از مشکلات دست و پاگیر ناشران و نویسندگان کتاب رسید.

 

سرکار خانم نیابتی مدیر مسئول انتشارات ورجاوند در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما بیان داشتند:

کتاب پلاس راهکار مناسبی برای جلوگیری از کپی کتاب است همه ناشران با این معضل روبرو هستند و باعث ضرر و زیان بسیاری از ناشران شده است کتاب پلاس با ایجاد یک مثلث بین ناشر استاد و دانشجو می‌تواند دانشجویان و اساتید را به خرید کتاب تشویق نماید.

 

ناشران با پیوستن به کتاب پلاس و ارائه افزونه های متفاوت به دانشجویان و اساتید می‌توانند از هدر رفتن سرمایه‌شان جلوگیری نمایند.

در واقع کتاب پلاس خروج از روش سنتی و پیوستن به تکنولوژی جدید در حوزه کتاب است.

سعیدی‌کیا، «کتاب پلاس» را راهکار مناسب و خلاقانه‌ای برای رونق بازار فیزیکی و کتاب مکتوب دانست، ایشان درخصوص طرح «کتاب پلاس» اظهار داشتن؛ پیش از این و در برخی کشورهای دنیا، ناشران بزرگی بر این نکته واقف شده‌اند که باید برای توفیق در عرضه کتاب به صورت فیزیکی و یا دیجیتالی، اشتهای مخاطب را برای خرید کتاب تحریک کرد. ما نیز کتاب پلاس را با همین باور به صورت بومی در دست اجرا داریم. کتاب پلاس در حقیقت امکان فروش کتاب به همراه پلاس‌ها و یا افزونه‌هایی است. براساس این طرح، خریداران، کتاب ناشرانی را که با سامانه کتاب پلاس همکاری دارند را خریداری می‌کنند و کد اختصاصی را که در پشت جلد این کتاب نصب شده در سایت کتاب پلاس درج می‌کنند. به محض ثبت نام و درج کد کتاب خریداری شده، خریداران با دو گروه هدایای کارکردی و غیرکارکردی و امکان استفاده از مزایای رایگان و یا تخفیف‎دار متنوع مواجه می‌شوند و قادر خواهند بود از هر یک از این هدایا و تخفیفات بهره‌مند شوند. افزونه‌های کارکردی مشتمل بر امکاناتی از جمله اینفوگراف، فایل صوتی کتاب و یا بخش‌هایی از آن، چکیده مباحث، فایل متنی کتاب، امکان حضور در اتاق‌های گفتگوی دانشجویان و استادان مخاطب یک کتاب و درس، برگزاری کوئیز و امتحانات میان‌ترم در راستای فهم بیشتر و بهتر کتاب و تسهیل یادگیری و یاددهی آن می‌باشد. 

مجری طرح کتاب پلاس درخصوص افزونه‌های غیرکارکردی این سامانه هم گفت: پلاس‌های غیرکارکردی هم وجود دارد که در راستای رضایت و خرسندی خریدار و به نوعی اقتصادی‌تر کردن خرید کتاب توسط خریدار است و تلاش داریم با حمایت و همراهی ناشران و حامیان یار مهربان این پلاس‌ها را آنقدر تقویت و جذاب کنیم که حتی مخاطبان سخت پسند هم با اشتیاق کتاب مورد نظر خود را خریداری کنند و علاوه بر کمک به صنعت نشر کشور، با بهره‌مندی از پلاس‌های ارائه شده، لذت خرید کتاب را بچشند و کتاب پلاس را به دیگران هم توصیه کنند.

سعیدی‌کیا با تاکید بر اینکه در حال حاضر با تاکید بر ضرورت توجه به امر توسعه کتابخوانی در قشر دانشگاهی، ناشران و کتاب‌های دانشگاهی را با طرح کتاب پلاس همراه کرده‌ایم، به توجه ویژه کتاب پلاس به استادان دانشگاه اشاره کرد و گفت: همان طور که کتاب پلاس برای خریداران و درحقیقت دانشجویان دانشگاه‌ها، هر خرید و ثبت آن در سامانه کتاب پلاس را شیرین و اقتصادی کرده است، بر این باور هستیم که باید برای استادان دانشگاه که با تلاش و جدیت از میان صدها کتاب مشابه بهترین آنها را به دانشجویان معرفی می‌کنند نیز مزایای خاصی در حوزه کاربردی و غیرکاربردی پیش بینی کرد. از همین رو استادان نیز در این سامانه از افزونه‌های متعدد کارکردی و غیرکارکردی بهره‌مند می‌شوند.

به گفته مجری طرح کتاب پلاس، اسامی استادان همراه با کتاب پلاس، در بانک اطلاعاتی این سامانه وجود دارد و دانشجویان به هنگام ثبت کد اختصاصی کتاب خریداری شده در سامانه کتاب پلاس، استاد درس خود را نیز انتخاب می‌کنند و با این انتخاب سامانه کتاب پلاس برای استادانی که موجب آشنایی دانشجویان با کتاب مورد نظر شده‌اند پلاس‌هایی ارائه می‌کند.

بهره‌مندی از امکان برپایی کوئیز و امتحانات میان ترم برای دانشجوان و امکان ایجاد فضایی مناسب برای بررسی و رفع مشکلات درسی دانشجویان از جمله تمهیدات محتوایی کتاب پلاس برای استادان است. همچنین استادان دانشگاه می‌توانند از دیگر پلاس‌های موجود در سامانه کتاب پلاس بهره‌مند شوند.

سعیدی‌کیا درخصوص تلاش برای افزایش پلاس‌های ارائه شده در سامانه کتاب پلاس به دانشجویان و استادان گفت: در حال حاضر با تلاش همکاران ما در بخش جذب حامیان یار مهربان، خدمات متنوعی به مخاطبان این سامانه ارائه می‌شود؛ دانشجویان و استادان عضو سامانه کتاب پلاس پس از ثبت خرید کتابشان قادر خواهند بود از اینترنت رایگان ارائه شده توسط "آسیا تک" بهره‌مند شوند. همچنین سایت‌های خدماتی "انجام می‌دم"، "نوار"، "دنیای رسانه‌ای فام" و "دفترکار همراه" هریک آمادگی دارند تا خدمات خود را با تخفیف‌های مناسب و برخی را هم به صورت رایگان در اختیار مخاطبان کتاب پلاس قرار دهند. بیمه پارسیان هم ثبت بیمه دانشجویان و استادان عضو کتاب پلاس را با تخفیفاتی بر عهده گرفته و موسسه آموزش عالی بهار نیز برای تحصیل در رشته MBA و DBA تا 20درصد تخفیف معادل یک تا دو میلیون تومان، برای دانشجویان و استادان کتاب پلاسی را عهده‌دار شده است.

سعیدی‌کیا با اشاره به اینکه همینک 18 ناشر دانشگاهی با طرح کتاب پلاس همراه شده‌اند و بیش از 1300 کتاب در این سامانه به ثبت رسیده است، اظهار امیدواری کرد که با همراهی بیش از پیش ناشران، سامانه کتاب پلاس قادر خواهد بود به زودی موجب رشد مشهود در بازار کتاب چاپی و رونق این بازار به همراه رضایت استادان و دانشجویان در کنار رضایت ناشران و حامیان یار مهربان باشد.

سایر ناشران می‌توانند با عضویت در سامانه کتاب پلاس از افزونه‌های کتاب پلاس برای خریداران کتاب خود استفاده نمایند.

وی خاطر نشان کرد: با حضور و همدلی ناشران پرتلاش و «حامیان یار مهربان»، با «کتاب پلاس» به بازار کتاب رونق و به خرید کتاب شیرینی می‌دهیم.

برای مشاهده ویدیوی خبر شبکه چهار می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

 برای مشاهده ویدیوی خبر ساعت 22 شبکه 3 می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید