(به نام تنها خداوندی، که کانون پرمهر خانواده را آسایشگاه و آرامشگاه جسم و جان انسانها قرار داد)

توانا بود هر که دانا بود
ز دانش دل پیر برنا بود

ز دانش اولین به یزدان گرای
کجا هست و باشد همیشه به جای

به دانش ز یزدان شناسد سپاس
خنک مرد دانا و یزدان شناس

دگر آن که دارد ز یزدان سپاس
بود دانشی مرد نیکی شناس

به دانش فزای و به یزدان گرای
که او باد جان ترا رهنمای

بپرسیدم از مرد نیکو سخن
کسی کو بسال و خرد بد کهن

که از ما به یزدان که نزدیکتر
که را نزد او راه باریکتر

چنین داد پاسخ که دانش گزین
چو خواهی ز پروردگار آفرین

به گیتی به از مردمی کار نیست
بدین با تو دانش به پیکار نیست

سر راستی دانش ایزیدیست
چو دانستیش زو نترسی؛ بدیست

 

 

در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نام گذاری شده‌است.

هرسال در این روز آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در دانشگاهها و نهادهای پژوهشی برگزار می‌شود.

استاد بزرگ بي بديل ، حكيم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسي، حماسه سراي بزرگ ايران و يكي از شاعران مشهور عالم و ستاره در خشنده آسمان ادب فارسي و از مفاخر نام بردار ملت ايران هست كه به علت همين عظمت مقام و مرتبت، سرگذشت مانند ديگر بزرگان دنياي قديم با افسانه و روايات مختلف در آميخته.

شاهنامه فردوسی که نزدیک به پنجاه هزار بیت دارد ، مجموعه ای از داستانهای ملی و تاریخ باستانی پادشاهان قدیم ایران و پهلوانان بزرگ سرزمین

ماست که کارهای پهلوانی آنها را همراه با فتح و ظفر و مردانگی و شجاعت و دینداری توصیف می میکنه، حکیم ابولقاسم فردوسی تما زمان و همت خود

را در مدت سی و پنج سال صرف ساختن این اثر گران بهایی کرد و در پایان کار آن را به سلطان محمود غزنوی که تازه به سلطنت رسیده بود ، عرضه داشت.

از آن جمله داستانهای شاهنامه میتوان به زال و رودابه، رستم و سهراب، بیژن و منیژه، بیژن و گرازان، کرم هفتواد و جز اینها بعضی از این داستانها به

طور خاص چون رستم و سهراب از شاهکارهای مسلم ادبیات جهان به شمار ‌می‌آیند و معروف ترین داستانهای شاهنامه : داستان رستم و سهراب ، رستم و

اسفندیار ، سیاوش و سودابه، زال و رودابه هست.

قطعا چنین آثاری ارزش بارها خوندن و تامل کردن داره و چه بهتر و ارزشمندتر که این کتاب در کانون خانواده خونده بشه تا اشتیاقی برای آشنایی با

محتوای شاهنامه در فرزندانمون ایجاد بشه.

 

خانواده‌ی اشخاص، سرچشمه‌ی عشق و محبّت هست، باید عشقی که در میان خانواده تولید میشه، پر و بال بگیره، و در نهایت ملّت و مملکت را در زیر

سایه‌ی رافت خویش پرورش بده!

 

خانواده، کوچکترین و در عین حال، مهمترین نهاد اجتماعی بوده و هست؛ نهادی که نخست، از پیوند دو همسر، دو همکار و دو همراه، شکل می‌گیرد، رشد

می‌كند، می‌بالد و معمولا مهیّای پرورش جامعه‌ای در درون خود می‌گردد؛ جامعه‌ای متشکّل از: پدر، مادر، فرزند و یا فرزندان؛ جامعه‌ای که می‌تواند پایه‌ی

اوّلیّه‌ی همه‌ی پیشرفتها، بالندگی‌ها و شکوفایی‌ها باشد، و یا منشاء تمام پس‌رفتگی‌ها، سرخوردگی‌ها، و مواردی از این دست منشاء هر رفتاری که از افراد

جامعه‌ی انسانی سرمی‌زنه، می‌توان ازدرون خانواده‌ی آنها پیدا کرد؛ از بطن نهادی که در آن رشدکرده!

 

بنابراین با در کنارهم بودن و قطعا ایجاد فضایی فرهنگی در خانواده می تونیم اخلاق و منش درست بین اعضای خونوادمون ایجاد بشه، با خوندن کتاب

هایی مانند شاهنامه  درخانواده، میتونیم این زنجیره فرهنگی روزبه روز گسترس بدیم چرا که در بخش های زیادی از کتاب شاهنامه به وحدت و اتحاد

اشاره شده است که مصداقاصلی آن در خانواده می باشد.

 

15ماه مه برابر با 25 اردیبهشت را روز جهانی خانوادههست و همه ساله این روز در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شه.

 

روز بین‌المللی خانواده، فرصتی برای ارتقاء آگاهی از مسائل مربوط به خانواده و فرآیندهای اجتماعی، اقتصادی و جمعیت شناختی که بر آن‌ تاثیر می‌گذاره.

این روز الهام بخش مجموعه‌ای از رویدادهای آگاهی بخش در روابط خانوادگی هست و در بسیاری از کشورها، فرصتی برای برجسته‌سازی زمینه‌های

مختلف مورد علاقه‌ی خانواده و اهمیت دادن به آن‌ها هست.

کتاب مثل اقیانوس بی کرانی است که ناشناخته های بسیاری دارد و هر کس به فراخور حالش، دل به ژرفای آن می سپارد و با انبانی پر باز می گردد،در این دریای عمیق معرفت، گوهرهای نابی وجود دارد که تنهاافراد علاقه مند و تلاشگر می توانند به آن دست یابند.

قطعا تأثیر عمیق کتاب در گسترش فرهنگ جامعه و سرعت بخشیدن به پیشرفت روزافزون آن، انکارناپذیره و یقینا نمی تونیم توسعه و رشد جامعه را بدون در نظر گرفتن مطالعه و کتاب مورد بحث و نظر قرار بدیم.

از این جهت، کتاب و کتاب خوانی، از مقوله های قابل توجه فرهنگی هست که ترویج آن در جامعه ضروری به نظر می رسه!!

 

مطالعه، غذای روح و درمان بیماری های فکری!!

برای آن که بتوانیم غذای روحمونو تامین کنیم باید کتاب بخونیم، کتاب های تازه هم بخونیم، حالا ممکن است این سوال براتون پیش بیاد که مگه کتاب های قدیمی خوب نیستند؟

اصلا، مگه ممکنه کتابی بد هم باشه؟؟ در واقع هرگز!! ولی میتونیم بگیم شاید کتاب های جدید مخاطبای بیشتری را به خودش جذب کنه و یا بهتره بگیم ما انسان ها ذاتا به خاطر طبعمون علاقه مندیم چیزهای تازه و هیجان انگیز را تجربه کنیم قطعا خوندن کتاب ها با موضوعات جدید و متنوع خیلی حالمونو خوب می کنه!! درسته؟!!

ولی خب شاید پیدا کردن و یا مطلع شدن از این که چه کتاب هایی جدید هستن و یا تازه منتشر شدن برامون وقت گیر باشه و یا فرصت کافی نداشته باشیم ولی ازون جایی که هممون علاقه مندیم حتی با وجود نداشتن وقت، کتاب بخونیم، بنابراین کتاب پلاس یه فرصت طلایی برامون ایجاد کرده و اونمعرفی کتاب های تازه دنیای نشرهست.

پس بریم سراغ معرفی کتاب های تازه انتشارات درفروردین و اردیبهشت1399

 انتشارات ققنوس

 کتابقلمرو رؤیایی سپید

نویسنده:     یاسوناری کاواباتا

مترجم:   مجتبی اشرفی

قطار از تونلی طولانی عبور می­کند و وارد قلمروی رؤیایی که پوشیده از برف است می­شود. و این­گونه است که، با حرکت آرام قطار و عبورش از ایستگاه­های مختلف، راوی ما نیز وارد داستان می‌شود و زوایایی از قصۀ خود را، همچون تابلوهایی از رؤیا که گاه داستانی عاشقانه گاه داستانی از تنهایی، انزوا، اندوه و ازهم­گسیختگی روابط عاطفی، برایمان بازگو می­کند.

نویسنده این اثر به زیبایی، لحظه هایی سرشار از دلهره و اما منتظر برای لحظه ای امیدوار کننده را به تصویر می کشه وکاواباتانویسندۀ ژاپنی هست که با ترسیم آداب و رسوم و فرهنگ غنی ژاپنی، اثر برجسته یقلمرو رؤیایی سپید را خلق کرده.

کاواباتاتوانست در سال١٩٦٨با پشت سر گذاشتن رقیبان سرشناسش ساموئل بکت، نویسنده و نمایشنامه­نویس ایرلندی، آندره مالرو نویسندۀ فرانسوی و همچنین ویستن هیواودن، شاعر انگلیسی، مهم­ترین جایزۀادبیات، جایزۀ نوبل، را نصیب خود کند.

 

 

و معرفی دومین کتاب از انتشارات ققنوس

کتاب تاریخ ایران


نویسنده:   دانشگاه آکسفورد

مترجم:     شهربانو صارمی

تاریخ ایران کتابی ارزنده و درخور توجه از نشریات دانشگاه آکسفورد هست. این کتاب ، منبعی راهگشا، مفید و قابل اعتماد دربارۀ تاریخ ایران است، مهم ترین امتیاز این کتاب نسبت به کتاب های دیگه با محتوای مشابه، نگاه یکسان آن به دوره‌های مختلف تاریخ ایران هست.

کتاب با مقاله‌ای دربارۀ دوران پارینه سنگی و ظهور شاهنشاهی هخامنشی آغاز میشه و با مقاله‌ای با عنوان «ایران پس از انقلاب (۱۳۵۷_۱۳۸۸ ه.ش)» به پایان میرسه.

 

 

اسپینوزا ما را تا کجا خواهد برد؟

مترجم: فواد حبیبی، امین کرمی

بارگذاری مجدد: اسپینوزا ما را تا کجا خواهد برد؟ در ادامۀ مجلد نخست، یعنیبازیابی مکرر: قدرت اسپینوزا از کجا می‌آید؟،مجموعه‌ای است از شانزده جستار به قلم فیلسوفان معاصر در خصوص فلسفۀ باروخ اسپینوزا فیلسوف هلندی سدۀ هفدهم. این مجموعه که ذیل دو بخش الف) برپایی عملیات و ب) پیشروی لشکریان، تنظیم شده، شامل نوشته‌هایی از کسانی همچون ژیل دلوز، الکساندر ماترون، آنتونیو نگری، اتی‌ین بالیبار، پی‌یر فرانسوا مورو، وارن مونتاگ، تد استولز، فیلیپو دل لوکزّه، فردریک لوردون و هاسانا شارپ هست.

 

 

 

 

و اما بریم به سراغ کتاب های تازه و خواندنی

 

(انتشارات نیستان

کتاب یادداشت های مترسک

نویسنده: علیرضا غفاری

مجموعه داستان «گفت­وگو با چارلی» شامل داستان‌های برگزیده جایزه ادبی اُ. هنری در سال ۱۹۹۵ است که با ترجمه علی فامیان منتشر شده، کتاب یادداشت های مترسک در راستای انتشار تمامی آثار برگزیده دراین جایزه ادبی در قالب یکصد عنوان از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده در این کتاب، ۱۰ داستان کوتاه از نویسندگانی چون جان آپدایک، الیزابت هاردویک، مایکل بایرز، دبرا آیزنبرگ، جالرز باکستر، رابینبردفورد، پری کلاس ونوشته شده.در داستان‌های این مجموعه به بافتار زندگی مدرن و موضوعاتی مانند جدایی و تنهایی و نیز زندگی در شرایط آرمانی و نیز موقعیت فعلی آن در جامعه آمریکایی اشاره شده.

این کتاب برای علاقه‌مندان به داستان‌های کوتاه بسیار مناسب و خواندنی می باشد.

 

 

 

 

مهباد دختر کردستان

نویسنده:منیر السادات موسوی

نویسنده در این کتاب، داستانی را در روزهای پرآشوب منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی روایت می‌کنه، روایتی عاشقانه و پرهیجان از دل روزهای پر تب و تاب دانشگاه تهران در بحبوحه سال‌های پایانی حکومت پهلوی. دختر جوانی که در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران درس می‌خونه و به وضوح با بسیاری از هم‌دوره‌ای‌های خود متفاوته. دختر خانواده‌ای شیرازی دارده و وضع مالی نسبتا خوب، در زمره دانشجویان مسلمان و مقیده و بسیاری از آداب دانشجویی در زمانه خودش را به خوبی ادا می‌کنه، اهل کو‌ه‌نوردیه و مطالعه و موضوعاتی از این دست. داستان کتاب از مواجهه عجیب پسر جوانی با نام شوان با وی آغاز می‌شه. پسری که مدعیه مدت‌هاست او را تحت نظر داره و در همان مواجهه اولش از او خواستگاری می‌کنه. شوان اهل کردستانه و گرفتار یک درگیری دراز دامن قومی و قبیله‌ای. دختر پیشنهاد ازدواج شوان را می‌پذیره و همین مساله او را وارد یک ماجرای پرتعلیق و طولانی می‌کنه.

 

 

 

جادوی اپ سیزده

نویسنده: مریم حاجلی لو

 

داستان این کتاب از ماجرای درگذشت مادر نوجوانی با نام دانا شروع می‌شه. دانا مرگ مادرش را با تعبیر سفرش به سرزمینی دیگر می‌پذیره. او در ده سالگی و در آستانه مرگ مادرش از وی یک تبلت هدیه می‌گیره و بر روی آن یک اپلیکیشن عجیب با عنوان سیزده را کشف می‌کنه. دانا که نوجوانی اهل خیال‌پردازیه با این اپ به دنیای دیگر سفر می‌کنه و این اتفاق برای او سرآغاز ماجراهایی شیرین و شگفت و در عین حال هیجان‌انگیز و ترستاک نیز هست.

 

 

 

 

سفیدتر از برف، خوش بوتر از یاس

نویسنده: غلامرضا آقایاری

داستان «سفیدتر از برف خوش‌بوتر از یاس» از زبان نوجوانی شکل‌ می‌گیره که پدرش صاحب قهوه‌خانه‌ای هست که قراره مرشدی پیر که از دوستان پدرش هست در آن پرده بخوانه. پسر چنان محو پرده‌خوانی مرشدش می‌شه که حس‌ می‌کنه همراه با او به داخل پرده و صحرای کربلا وارد می‌شه و از نزدیک شاهد همه آنچه در آنجا رخ می‌ ده می‌شه.

کتاب در ادامه و طی فصول مختلف خود در قالب همین سناریو روایتی از زندگی برخی از اصحاب کمتر شناخته شده در حادثه عاشورا را در قالب مواجهه نوجوان سفر کرده به صحرای کربلا با آنها بازگو می‌کنه.

 

 

 

خرپژوهی

نویسنده: ابولفضل زرویی نصرآباد

کمی بیش از یک سال از درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد، کتاب «خرپژوهی» از این نویسنده منتشر شده. اثری که بخشی از یک پژوهش بزرگ از سوی این نویسنده و طنزپرداز فقید درباره حضور خر در ادبیات منظوم و مکتوب در دنیا بوده. که در نهایت تنها بخش ایران آن باقی مانده و منتشر شده.

زرویی که از استادان مبرز طنازی مکتوب و منظوم در روزگار ما بود این پژوهش را نیز با طنزی زیرپوستی در دست انجام قرار داد و البته در این موضوع زمینه‌های تاریخی استفاده از خر در متون منظوم و منثور طنز در ایران و جهان نیز بی‌تاثیر نبوده!!

 

 

 

 

 انتشارات قطره 

 

 

 

انتشارات چشمه، اینبار تازه ترین کتاب ها با عنوان( تئاتر بدن) و (ابابیل

نقد) را منتشر کرده

 

تئاتر بدن

مولف: مک دوگال جویس

 مترجم: دکتر ترمه خسروی

 

جويس مک‌دوگال روانکاویه که به‌‌ويژه به ‌علت استفاده از سبک خاص درام در توصيف و بررسي سناريوهاي پيچيده‌ي رواني، در عرصه‌ي بين‌الملل شناخته شده و مورد احترامه. او در تئاتر بدن نه‌تنها به مطالعه‌ي افرادي مي‌پردازد که از طريق نشانه‌هاي جسمي به آشفتگي‌هاي رواني واکنش نشان مي‌دهنن، بلکه پتانسيل روان‌تني افراد را در لحظاتي تبيين مي‌کن که روش‌هاي معمول براي مقابله با شرايط، ناکارآمده، جويس مک‌دوگال در کتاب خود داستان‌هايي فراموش‌نشدني از بيمارانش نقل مي‌کن؛ مادران و فرزندان بالغي که به نظر مي‌رسه در مرحله‌ي پيشاکلامي چنان با هم درآميخته‌ که جدا‌ شدنشان از يکديگر بسيار دشواره .

 

 

 

أبابيل نقد

 مولف: دکتر محمدرضا سرگلزایی

 

نقد نهادهاي قدرت، وظيفه‌ي روشنفکرانه؛ مهم‌ترين نهادهاي قدرت، فرهنگ عمومي و نظام سياسي هستنن. در کتاب جنون قدرت و قدرت نامشروع به نقد نظام

سياسي پرداختم و در اين کتاب به نقد فرهنگِ عمومي؛ گرچه بين نظام سياسي حاکم و فرهنگ عمومي دادوستدي مستمر وجود دارد و هر يک در بازتوليد ديگري

 

اثرگذاره، فرهنگ عمومي همچون فيل قدرتمند، سنگين و کُند است و نظام سياسي سوار بر اين فيل و هدايت‌کننده‌ي قدرت آن!

 

 

 

 انتشارات مروارید

 

تراژدی خریت

نویسنده: علیرضا حسن زاده

احساس خریت می‌کرد و نمی دانست این احساس را چگونه تحمل کند؟ گاه به خریت خود می‌خندید و گاه زارزار می‌گریست. اگر می‌دانست که با خریت‌هایش چگونه کنار بیاید راحت ‌تر زندگی می‌کرد...» خریت‌ تراژدی است یا کمدی؟ باید به خاطر خریت گریست یا به ان خندید؟ رمان تراژدی خریت رمانی در باب «خریت» هست، موضوعی که ذهن انسان را همیشه به خود مشغول کرده، آنانی که خود را برتر از خر اما گاه شبیه او توصیف می‌کنه. قهرمانان رمان تراژزدی خریت در مرز میان خریت و آدمیت سرگردان‌اند. این رمان داستان عشق، سیاست و خیانته و داستان صاقت معصومانه‌ای که خر نماد آن هست و در برابر دروغ و ریا قرار می‌گیره. از نویسنده‌ی این رمان پیش‌تر رمان‌هایی چون نادرشاه و دختر کولی ، پری کشی ، وتهران، آدم‌ها و کلاغ‌ها منتشر شده .

پری کشی

مولفان: علیرضا حسن زاده (نویسنده)

رمان «پری‌کشی» تاریخ عشق به روایت پریان شمال هست و خواننده را در برابر حکایت‌ها و داستان‌هایی از سرزمین‌های پریان شمال قرار می‌ده، در این دوره‌ی طولانی از تاریخ، «عشق» حلقه و پل اتصال آدمیان و پریانه و افسانه‌های عشق، حکایت دلدادگی آدمی به پری و پری به آدمی هست. در این رمان برای نخستین بار با پریان دریا، مرداب، جنگل، و کوه و سرزمین‌های آنان در شمال ایران آشنا می‌شیم. در این رمان از پریان و عشاقی حکایت می‌ شه که اشباح و خوانین قصد نابودی آنان را دارن. این رمان پری‌نامه‌ای هست که از نوجوان تا جوان و میانسال و پیر می‌توانن در آن با دنیای شگفت‌انگیز پریانِ شمال و رابطه‌ی آن‌ها با آدمیان آشنا بشن.

 

 

 

دین و قدرت

مولفان: سمیه سادات طباطبایی (مترجم), عبدالله ناصری طاهری (مترجم), محمد شحرور (نویسنده)

دین و قدرت؛ خوانشی نو از حاکمیت، نوشتۀ دکتر محمد شحرور، اندیشمند سوری‌تبار (۲۰۱۹-۱۹۳۸)، کتابی هست که دیالکتیک دین و قدرت را در متن مفهوم حاکمیت برمی‌رسه و تلاش میکنه از این مفهوم ریشه‌دار در میراث دینی مسلمانان خوانشی نو عرضه کنه. نویسنده برای برآوردن این مهم مراحل تحول و تکامل مفهوم حاکمیت را از عصر خوارج تا به امروز ـ عصر اسلام سیاسی و جریان‌های سلفی ـ بررسی می‌کند و نشون میده که خوانش ایدئولوژیک از حاکمیت چگونه بر دیدگاه اسلام‌گرایان تندرو، همانند أبو الأعلی مودودی و سید قطب تأثیر گذاشته ؛ کسانی که حاکمیت قراردادی را در تقابل با حاکمیت الهی می‌پندارند و از این‌رو نه‌تنها تکفیر دولت‌های غربی و کشتار شهروندان آن‌ها را جایز میشمرند بلکه دولت‌های حاکم بر کشورهای مسلمان را هم به علت وضع قانون تکفیر کرده و مسلمانان را به سبب پیروی از قوانین موضوعه می‌کشن. زیرا باور دارن حق قانونگذاری تنها از آن خداست. در خوانش شحرور با سه نوع حاکمیت روبه‌رو می‌شیم: حاکمیت الهی، حاکمیت بشری، حاکمیت الهی ـ بشری

 

 

 

أبابيل نقد

 

 

اگر جرات داشته باشیم این قانون را بپذیریم که دنیا بی ثبات است و هیچ چیز پایدار نیست، به آرامش بزرگی می رسیم

از کتاب داشتن یا بودن/نویسنده: اریک فروم

قطعا تو این مدتی که ناچار بودیم به خاطر شیوع بیماري کرونا و حفظ سلامتیمون تو خونه هامون بمونیم، هزار و یک فکر و برنامه به سرمون زده تا بتونیم از کسالت این روزها کم کنیم و روزهاي تکراري رو با کمی انگیزه و تفاوت سپري کنیم. در کنار همه کارهایی که موقتا نمیتونیم انجام بدیم، خیلی کارهاي دیگه هم هستند که شاید قبل از این اتفاق خیلی دوست داشتیم وقتی براي انجام دادنشون قرار بدیم، شاید خیلی زمان‌ها که در حال رفت و آمد براي انجام کارهامون بودیم به این فکر میکردیم که اگه الان خونه بودم، اگه الان تعطیل بودمُ، اگه الان مرخصی داشتم، اگه دانشگاه نبود میتونستم این کارها رو انجام بدم اما تا آخر هفته میرسید، اون قدر تشنهخواب و استراحت بودیم که اون برنامههامونهم به شنبه هفته‌های آینده موکول میشد.

 

درسته! وقتی یه مروري روي افکار خودمون در 3 ماه گذشته داشته باشیم متوجه میشیم الان دقیقا بر اساس شرایط کنونی، همون شنبه‌‌هايی که منتظرش بودیم رقم خورده! یه شنبه‌هايی که انگار حالا حالاها قرار نیست تموم بشه!

سوال اصلی اینجاست واقعا چه کارهایی میتونیم انجام بدیم که بهترین شرایط براي خودمون و خانوادمون ایجاد کنیم؟

نظرتون چیه باهم کتاب بخونیم؟! با خوندن قصه‌ها و داستان‌ها میتونیم به جهان‌هاي دیگه سفرکنیم، خودمونو جاي شخصیت‌هاي مختلف بزاریم و سرنوشت اونا رو تجربه کنیم. اصلا چه توصیفی بهتر ازرنه دکارتکه میگه:

خوندن همه کتاب هاي خوب مثل گفتگو با بهترین ذهن‌هاي قرن‌های گذشته و حال

 

یا اورهان پاموك که میگه :

یک روز یک کتاب خوندم و سرنوشت و زندگی من عوض شد.

 

شاید اون یک کتاب براي ما توي همین شرایط قرنطینه رقم بخوره، شاید کتاب خوندن بتونه حالمونو بهتر کنه و باعث بشه از این وضعیت یکم فاصله بگیریم، شاید که نه! حتما! چون این خاصیت جادویی نوشته‌ها و برگه‌هاست...

پس بیاین باهم شروع کنیم! کتاب پلاس هم اتفاقا همین هدف رو داره که بتونه کتابخون‌هارو دورهم جمع کنه. توي قرنطینه فرصت رو غنیمت شمردیم و یه جشنواره جذاب به نام شگفتانه کتاب پلاس، برگزارکردیم و تعداد 1136 نفر در آن شرکت داشتند، توي این جشنواره تمام تلاشمون رو کردیم که حال و هواي این روزاي کشور و جهان رو براي دقایقی کمرنگ کنیم و نوروزي باشیم و شاد وخرم .

دو جایزه خیلی قلدر و جذاب هم براي این جشنواره قراردادیم، یکی قرعه کشی یک ps4 و اون یکی، بسته یک میلیون تومانی (کتاب های محبوب سال۹۸)، که بین همه اعضاي کتاب پلاس که از ابتداي فعالیت کتاب پلاس تا به امروز کنار ما بودند، در برنامه زنده قرعه کشی شد و جلوي چشم همه باهاشون تماس گرفتیم و سهمی در خوشحالیشون توي این شرایط داشتیم.

 

 

 

 اسامی برندگان جشنواره شگفتانه کتاب پلاس

 

 

 

 عیده و عیدیش! نزاشتیم کسی دست خالی بیرون بره !

درسته امسال فضاي عید توي زندگی‌هامون نیست و عید دیدنی ها ممنوع و یا مجازي شده اما خب از قدیم گفتن عیده و عیدیش ! توي این جشنواره علاوه بر دو قرعه کشی که بالاتر گفتیم و بین همه اعضا انجام شد، براي 300 نفر اول هم عیدي‌هاي کوچیکی در نظر گرفتیم. کیپاد کیف پول بانگ پاسارگاد این عیدي رو برعهده گرفت و بسته به شانس 300 نفر اول، از هزار تا صدهزارتومن به همشون عیدي داد که مخاطبان عزیز ما میتونستند یا کارت به کارت کنند، یا شارژ بخرند یا اینترنت شارژ کنند و ده‌ها کار دیگه که اتفاقا اونا هم براي ما مردم مفیده چون میگن بانک‌ها یکی از آلوده ترین نقاطها هستند و تا جایی که میشه نباید بریم سراغشون! پس چه چیزي بهتر از این عیدي کیپاد

به حرف‌هاي شما گوش میدیم...

ارزشمندترین دارایی کتاب پلاس، کتابخون‌هاي درجه یک اون هستند. ما همیشه گوشهامون رو تیزکردیم که ببینیم چطور میتونیم بهتر در خدمت شما باشیم و میتونیم چیکارا بکنیم که رضایت بیشتري داشته باشید. توي این جشنواره به درد و دل خیلی از شماها گوش کردیم. شماهایی که گفته بودید روش‌هاي امتیازگیري جدید و راحت بزارید تا بتونیم برنده ها رو خیلی راحت کنار بزنیم! بله خود شما! )

پس اومدیم روش امتیازگیري اینستاگرام رو اضافه کردیم که خیلی راحت با فالوکردن اینستاگرام کتاب پلاس در این قسمت روي این کلمه لینک اینستاگرام تگ می شود، میتونستید 500 امتیاز کسب کنید یا ما اومدیم و امتیاز ثبت برچسب کتاب رو به مناسبت سال 1399، 1399 امتیاز کردیم! کسانی که فکر می کردند اولن در دقایق آخر با روش هاي امتیازگیري جدید، کاملا جایگاه خودشون از دست دادن و تا دقایق آخر رتبه ها به دلیل رقابت و تهیه کتاب در حال تغییر بوده، و به جذابیت مسابقه اضافه کرده!

خب حالا که این جشنواره تموم شده و بازم کشور تعطیله، وظیفه خودمون میدونیم براتون برنامه‌هاي نوروزي جذاب تدارك ببینیم تا به نوبه خودمون سهم کوچیکی توي این روزهاي سخت داشته باشیم. توي این روزها حتما اینستاگرام کتاب پلاس رو دنبال کنید چون مسابقات جذاب و محتواهاي آموزشی داریم که میتونه به هممون در این روزها کمک کنه .


اگر کودکی‌ ام یک چیز به من آموخت، آن چیز این است که تفاوت‌ های بین ثروتمندان و فقرا اهمیتی ندارند، این شکاف بین سالم و بیمار است که رخنه‌ ناپذیر است

داشتن تن سالم جز اولویت های زندگ همه ماست، هرجا از زندگیمون اگر گرفتار مشکلات جسمی و روحی بشیم قطعا حال خوبی نخواهیم داشت و در

همون لحظه ها از خدا میخوایم که بهمون سلامتی بده.

 

حقیقتا که نعمت ارزشمندی است...

 

اما تا حالا شده به این فکر کنیم که نداشتن سلامت فکر چقدر میتونه ناراحتمون کنه و یا در مواقعی آسیب جدی به خودمون و یا دیگران وارد کنه!؟

 

تفکرات درست و به کارگیری فکرهای سالم در زندگیمون قطعا باعث میشن تا دیدگاهمون نسبت به زندگی و تصمیم هامون تغییر کنه.

 

به نظرتون چه چیزهایی میتونه بهمون کمک کنه تا بتونیم تفکراتمونو بهبود بدیم؟؟

 

در درجه اول، استفاده از فضای مجازی

( که در حال حاضر آسان ترین و پرکاربردترین راه برای کسب اطلاعاته)

اما خب موارد دیگه مثل:

-دیدن یه فیلم خوب

-هم صحبتی با یه دوست

-خوندن یه کتاب

حتی خوندن یه جمله در مجله و... که شاید بتونه تشویقمون کنه درباره اون محتوا فکر کنیم!!

 

متن ابتدایی که خوندیم، از کتاب جز از کل ( نوشته استیو تولتز) بود، کتابی که حرف ها زیادی برای گفتن داره و قطعا باید خوند!!

 

جالب اینکه در یکی از قسمت های اخیر برنامه پرمخاطب دورهمی، مهمان برنامه خانم ریما رامین فر از این کتاب یاد کردند و توصیه داشتند حتما مطالعه کنیم!

 

 

اما شاید این سوال براتون مطرح بشه که آیا معرفی کتاب توسط یک هنرمند میتونه کافی باشه برای اینکه اون کتاب مطالعه بشه؟!؟

 

درسته معیار انتخاب یه کتاب نباید معرفی یه هنرمند باشه اما شاید خیلی کمک بکنه سرانه مطالعه کتاب بالا بره وشاید باعث شناخت بیشتر بشه و در

ادامه اینکه اقدام کنیم اون کتاب بخونیم و یک راه جدید، تصمیم بهترو زندگی متفاوت تر!!

 

در ادامه به اسامی هنرمندان دعوت شده در برنامه دورهمی و دیدگاه آنها درباره کتاب و معرفی کتاب های آنها می پردازیم:

 

ریما رامین فر: جزء از کل/ نوشته: استیو تولتز/ انتشارات چشمه

جز از کل اولین رمان استیو تولتز، نویسنده استرالیایی است که در سال 2008 به انتشار رسید و همان سال نامزد دریافت جایزه بوکر شد. با وجود

مدت زمان کوتاهی که از چاپش گذشته، اکنون به عنوان یکی از بزرگترین رمان های تاریخ استرالیا مطرح است. هیچ وقت نمی شنوید ورزشکاری در

حادثه ای فجیع حس بویایی اش را از دست بدهد.اگر کائنات تصمیم بگیرد درسی دردناک به ما انسان ها بدهد،مه البته این درس هم به هیچ درد

زندگی آینده مان نخورد ،مثل روز روشن است که ورزشکار باید پایش را از دست بدهد،فیلسوف عقلش،نقاش چشمش،آهنگساز گوشش و آشپز

زبانش.درس من؟من آزادی ام را از دست دادم...

 

 

 بهناز جعفری: معرفی نویسنده به نام: مارینا آبراموویچ و کتاب زندگی دیگو مارادونا

 

مارینا آبراموویچ متولد ۳۰ نوامبر ۱۹۴۶ در یوگسلاوی، هنرمندی در زمینه هنر اجرا می‌باشد.

 

مارینا آبرامویچ هنرمند یوگسلاوی‌تبار ساکن نیویورک است که از اوایل دهه ۱۹۷۰ خلق آثار پرفورمنس را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد. وی با سه دهه

فعالیت، سعی بر این دارد تا خود را به عنوان «مادر هنر پرفورمنس» مطرح کند. اثر آبراموویچ رابطه میان پرفورمر (اجرا کار) و مخاطب، محدودیت‌های

بدن و امکانات مفاهیم ذهنی را مورد کاوش قرار می‌دهد.

 

مارادونا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال به‌شمار می‌رود و همواره شماری از بازیکنان و مربیان سرشناس، کارشناسان، مجلات تخصصی فوتبال و

نیز هواداران این رشته ورزشی، او را برترین بازیکن تمام ادوار فوتبال می‌دانند. در نظرسنجی که از سوی فیفا انجام‌شد، او همراه با پله برنده عنوان

برترین بازیکن قرن بیستم میلادی شد.

 

آقای محمدحسین مهدویان

 

در ادامه به صحبت های جناب آقای محمدحسین مهدویان میرسیم که به کاربرد زیاد اینترنت در دنیای امروز پرداخته و اشاره داشتن قطعا در کنار

فواید کتاب، استفاده از اینترنت میتونه در زمان سریع تری اطلاعات به دست ما برسونه خصوصا برای استفاده محقق ها، که در لحظه اطلاعات درباره

موضوعی نیاز دارن.

و همینطور خانم گلاره عباسی که از جدی بودن و مهم بودن این موضوع( کتاب خواندن) صحبت کردند و البته اینکه مجموعه داستانی به قلم خودشان

در حال چاپ می باشد.

 

 

 

شقایق فراهانی:

در ابتدا صحبت از آنجایی شروع شد که ایشون خیلی صریح مطرح کردن که علاقه ای به کتاب خواندن ندارن و دلیل اون هم مطالعه بسیار زیاد

پدرشون و اصرار زیاد خانوادشون به خوندن کتاب بوده بنابراین طبق گفته خودشون، این باعث شده خیلی رابطه خوبی با کتاب نداشته باشن اما در

آخر اشاره داشتن که کتابهای روانشناسی، جامعه شناسی و جامعه شناختی مطالعه میکنن.

مقالات دیگر...