مدل اقیانوس آبی صنعت نشر که توسط تیم کتاب پلاس تدوین شده است در پنچ شنبه 30 آبان روز کتابگردی با حضور آقای مسجد جامعی و دکتر حق شناس از اعضای محترم شورای شهر تهران و جمعی ازشهرداران مناطق 6 و 11 و جناب اقای آموزگار نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان و آقای حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب در محل استارت آپ کتاب پلاس رونمایی شد.

سعیدی کیا موسس کتاب پلاس بیان داشت : صنعت نشر بیش از پیش نیازمند بازنگری پیش فرض­های خود است در نحوه عرضه و تقاضای کتاب، در تعریف مشتری و رفتار و ذهنیت آن، در تعریف کالایی که به مشتری ارائه می­دهد. به نظر می رسد نیازی که از کالای ناشران از مشتری بر طرف می کرده را مشتری امروز قادر است از بسیاری از جاهای دیگر برطرف نماید وقتی که دیروز با کتاب می گذرانده امروز با چیزی دیگر می گذراند حسی که از کتاب می برده از چیزهای دیگر می برد. و این یعنی دیگر نمی توان با فرضیات چهل سال قبل کار نشر را پیش برد.

یکی از راه حل های موجود تلاش برای رقابت نفس گیر در عواملی که هم اکنون جزء موفقیت های یک نشر محسوب می شود فروش بیشتر کتابها در بازار محدود فعلی و گرفتن سهم بیشتری از بازار و جذب بیشتر مخاطبان صنعت نشر و راه اندازی پخش کتاب مستقل و فروشگاه و تنوع بخشی به کتابها و طیف مخاطب است اما راه دیگر تلاش برای تعریف نگرشها و شیوه ها و حرکت به سمت بازار بکر و دست نخورده ای از غیر مشتریهای کتاب و کتابخوانی است که آنرا اقیانوس آبی می نامند.

 تیم کتاب پلاس از چندی قبل  با مشورت و مصاحبه با چند ناشر بزرگ یک مدل مفهومی برای حرکت به سمت اقیانوس آبی طراحی کرده است که در آن همه ذینفعان صنعت نشر در نظر گرفته شده­ اند و مسیر هر یک در این تغییر رویکرد مشخص شده است که  این مدل در روز کتابگردی توسط آقای مسجد جامعی و دکتر حق شناس از اعضای محترم شورای شهر تهران و جمعی ازشهرداران مناطق 6 و 11 و جناب آقای آموزگار نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان و آقای حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب  در محل استارت آپ کتاب پلاس رونمایی شد.

که در این مراسم آقای مسجد جامعی پیشنهاد دادن که این مدل بهتر است از ذینفعان و همه دست اندرکاران صنعت نشر نظر خواهی و تکمیل شود و در یک سمینار یک روزه با همکاری اتحادیه برای همه فعالان کتاب و کتابخوانی تبیین و تشریح شود.

آقای آموزگار نائب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز از این پیشنهاد استقبال کردند.

ابزارهای اقیانوس آبی به دنبال حل سوالات زیر است که چه باید کرد که اقیانوس غیر مشتری ها را پیدا کرد تا تقاضای جدید برای کتاب خلق کرد؟ چگونه می توان مرزهای کتاب و کتابخوانی را دوباره تعریف کرد تا مدل کسب و کار جدیدی را به وجود آورد که رقابت در آن بی­معنی باشد. چگونه می توان پیشنهادهایی خلق کرد که در عین برجسته بودن قیمت پایین تری داشته باشند؟

البته باید دانست که حرکت به سمت اقیانوس آبی و ایجاد مرزهای جدیدی برای صنعت نشر به چیزی بیشتر از ایده و استراتژی شفاف نیاز است و آن مولفه اصلی انسان است.

خلاصه اینکه همه ما بهای اقیانوس سرخ موجود در صنعت نشر را می پردازیم برای تغییر شرایط باید استراتژی های خلاقانه تری ترسیم کرد که بتوان مرزهای جدید و به واسطه آن افق های جدیدی رو به رشد را روی خود باز کنیم. بنابر­این ما به حرکت به سمت اقیانوس آبی نشر احتیاج داریم.

در اقیانوس آبی شرایط بازار را مسلم فرض نمی شود. شرایط موجود نشر را تک تک بنگاهها ایجاد کرده اند و درست همانطور که تک تک ناشران آن را بوجود آورده اند تک تکشان نیز می توانند آنرا تغییر دهند. ناشران بیشتر از آنکه فکر می­کنند در سقوط خودشان نقش دارند ولی در عوض نیروهای بیرونی که از کنترل خارج است را مقصر می دانند و حال آنکه استراتژیست های اقیانوس آبی این کار را نمی کنند. اجازه نمی دهند شرایط بازار درک آنها را از آنچه سود آور است تغییر دهد. گرچه واقعیت موجود می تواند به درک بهتر نشر کمک کند ولی تفکر خلاق را به شدت محدود می کند . ما را وادار می سازد که مفروضات را بپذیریم و زیر سوال نبریم ایده ها را نکاویم و از وضع موجود دفاع کنیم.

تفکر اقیانوس آبی بر خلق تقاضای جدید تمرکز دارد نه پیروزی نبرد به سر مشتریان موجود.

همچنین سعیدی کیا در خصوص اقدامات کتاب پلاس با همکاری ناشران و سازمانها به مناسبت هفته کتاب بیان داشت : ما 6 جشنواره کتابخوانی با همکاری ناشران برگزار کردیم که برخی از آنها هم اکنون نیز در حال برگزاری می باشد از جمله اسرار عشق ققنوس ، جشنواره بخند بخوان بنویس انتشارات مروارید پویش کتابخوانی انتشارات کتاب نیستان و جشنواره پای سیب انتشارات شهرستان ادب و همچنین کتاب پلاس با راه اندازی پلتفرم سازمانی خود توانست مشارکت سازمانها و دستگاههای اجرایی را برای برگزاری پویش کتابخوانی جلب نماید ازجمله انها می توان به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره نمود که اولین پویش مطالعاتی زیست بوم استارت آپی کشور را راه اندازی نمود و دانشگاه تهران و دانشگاه فنی حرفه ای جشنواره مهربان با کتاب را برای دانشجویان خود در سراسر کشور و سازمان جهاد دانشگاهی برای خانواده جهادگران  جهاد دانشگاهی که امیدواریم با رایزنی های انجام شده این پویش ها در طول سال نی ادامه پیدا کند و ما با همکاری ناشران بتوانیم بازار کتاب و کتابخوانی را به سمت مخاطبین جدید سوق دهیم با منابع سازمانها و شرکتها و دستگاه­های اجرایی که وارد این بازار می نمایند. 

 

 

امضای تفاهم نامه همکاری کتاب پلاس با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

مهدی سعیدی‌کیا، موسس «کتاب پلاس» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، با اشاره به همکاری کتاب پلاس با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: به‌مناسبت بیست‌و‌هفتمین دوره هفته جمهوری اسلامی ایران «پویش مطالعاتی زیست‌بوم استارت‌آپی کشور» از سوی ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری کتاب پلاس با آغاز هفته کتاب، برگزار می‌شود.

دکتر مهدی محمدی  دبیر ستاد توسعه فناوریهای اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی بیان داشتند نظر به اهمیت ترویج و توانمندسازی عمومی زیست بوم استارت آپ کشور و نیز به منظور متنوع سازی آن، ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازیاولین پویش مطالعاتی زیست بوم استارت­آپی کشور را با همکاری استارت آپ کتاب پلاس و مشارکت ناشران موفق و به نام در حوزه  کسب و کار و نوآوری برگزار می کند.

این پویش مطالعاتی به منظور آشنایی فعالان اکوسیستم از چگونگی رشد، توسعه و نوآوری کسب و کارهای نوپا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار می شود و تا پایان هفته پژوهش ادامه دارد.  بنیانگذاران، هم بنیان گذاران و سایر فعالان استارتاپی می­توانند با مشارکت در این پویش مطالعاتی دیدگاه­ها و نظرات خود را راجع به کتاب­های پویش بیان کنند و تجربیات خود را از میزان موثر بودن محتوای این کتاب ها در رشد  کسب و کار خود  با دیگران به اشتراک بگذارند.

از جمله کتاب های این پویش مطالعاتی شامل: انقلاب پلتفرم، مبانی بلاکچین، حرکت به سوی اقیانوس آبی، نوپای ناب، سختی کارهای سخت؛راه انداختن کسب وکاری که هیچ راه ساده ای ندارد، راه اندازی کسب و کار: 24 گام برای موفقیت کسب و کارهای نوپا، اقتصاد اشتراکی، اقتصا چرخشی، اقتصاد صنعتی نسل چهارم، اقتصاد دیجیتال می باشد که هدف آن افزایش سطح آگاهی استارت آپ ها می باشد.

به پاس قدردانی از افرادی که در این پویش مطالعاتی بیشترین مشارکت را در تسهیم دانش و تجربه خود مبتنی بر کتاب های پویش را داشته اند هدایایی تقدیم می گردد.

بی شک، تجربیات، نظرات و دیدگاه هایی که در این پویش به همت همگان درج می گردد می تواند چراغ راهگشایی برای بسیاری از استارت آپ های دیگر در مسیر نوآوری و رشد آن ها باشد.

به همین منظور بخشنامه ای از سمت معاونت برای تمام شرکت های خلاق، شرکت های دانش بنیان، شرکت های مخاطره پذیر، شتاب دهنده ها ارسال شده است و از آن ها برای حضور در این پویش دعوت به عمل می آورد.

سعیدی کیا موسس کتاب پلاس ضمن ابراز خرسندی از همکاری معاونت علمی و فناوری در عقد تفاهم نامه همکاری  برای مشارکت بیشتر استارت آپ ها بیان داشت که در این تفاهم نامه ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری علاوه بر کتاب های کسب و کار چهار کتاب  خود را مورد مسابقه قرار داده و افراد می توانند با مطالعه این کتاب ها به مسابقه و نقد و تحلیل آنها و دعوت دیگران به این همفکری جمعی بپردازند.

همچنین با راه اندازی پنل سازمانی کتاب پلاس از این پس هر سازمان، نهاد و یا شرکت به ویژه استارت آپ ها، شتاب دهنده­ ها و شرکت های سرمایه گذاری مخاطره ­پذیر می توانند به عنوان یک سازمان حامی کتاب از پلتفرم کتاب پلاس برای کارکنان و حتی مشتریان خود بهره ببرند و باشگاه کتابخوانی سازمان خود را  با برنامه های متنوع برای مخاطبان خود راه اندازی نمایند.

 

 

تفاهم‌نامه همکاری بین مجموعه کتاب پلاس و دانشگاه فنی و حرفه‌ای با هدف برگزاری جشنواره‌های کتاب فرهنگی منعقد شد.
 جلسه امضا تفاهم‌نامه همکاری دانشکده دکتر شریعتی با موسسه کتاب‌پلاس با حضور دکتر مهدی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فنی و حرفه ای، دکترمرضیه گرد رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران دکتر شریعتی، دکتر زاهدی، مشاور فرهنگی بنیاد ملی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجیه بسطامی، معاون پژوهشی دانشکده، مهدی سعیدی‌کیا، موسس کتاب پلاس، سمیرا ناطقی، مدیرعامل کتاب پلاس، رئیس اداره فرهنگی و مسئول روابط عمومی در دفتر ریاست دانشکده برگزار شد.
 

در این جلسه مقرر شد دانشگاه فنی و حرفه ای با همت دانشکده فنی دخترانه دکتر شریعتی و با همکاری کتاب پلاس جشنواره مهربان با کتاب را با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و آشنایی دانشجویان با ادبیات داستان آئینی از هفته کتاب تا روز دانشجو برگزار نماید.

دکتر مهدی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فنی و حرفه ای در خصوص این جشنواره بیان داشت : با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهتمام همگان به ترویج کتابخوانی در بین آحاد جامعه و متاسفانه  اقبال روزافزون نسل جوان در فضای مجازی به شبکه های اجتماعی با محتوای نازل و سطحی ضروریست همگان همت گمارده و نسل جوان کشور به ویژه دانشجویان عزیز را به کتاب و کتابخوانی تشویق و ترغیب نمایند. از اینرو دانشگاه فنی و حرفه ای با عقد تفاهم نامه همکاری با استارت آپ کتاب پلاس جشنواره سراسری مهربان با کتاب با همکاری دانشکده شریعتی در پلتفرم کتاب پلاس از هفته کتاب تا روز دانشجو برگزار می­کند.

دکتر مهدی در خصوص اهداف این جشنواره بیان داشتند : باشگاه کتابخوانی دانشگاه فنی و حرفه­ای در گام اول و بعد ایجاد باشگاه­های کتابخوانی در هر دانشکده و آموزشکده و در نهایت ایجاد باشگاه­های کتابخوانی توسط خود دانشجویان و اساتید به عنوان مروجان کتاب و کتابخوانی به عنوان نهادی و موجودیت فعال در این زمینه در نظر گرفته شده است ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در نسل جوان، استفاده از فعالیتهای خود جوش و فراگیر دانشجویی در یک حرکت فرهنگی، ایجاد رقابت سالم بین آموزشکده­ها و دانشگاههای فنی و حرفه ای در یک ماراتن کتابخوانی، آشنایی دانشجویان با داستان آئین شعایر دینی، مطالعه سنجی دانشجویان و رصد تمایلات دانشجویان در خواندن و مطالعه کتاب و هدایت علایق و سلایق آنها از محتوای سطحی به سمت محتوای عمیق و فاخر اهدافی است که برای این جشنواره در نظر گرفته شده است

دکتر مرضیه گرد رئیس دانشکده فنی دخترانه شریعتی بیان داشتند که کارگروه اجرایی جشنواره در دانشکده راه اندازی شده است و دبیرخانه این جشنواره می تواند به تمامی دانشکده ها و آموزشکده ها در برگزاری این جشنواره کمک نماید ایشان در خصوص رویکردهای دانشگاه در برگزاری این جشنواره بیان داشتند که ما باید بدنبال مشارکت حداکثری همه ارکان دانشگاه اعم از اساتید، دانشجویان، کارکنان و دانش آموختگان و خانواده آنها در یک حرکت فرهنگی و هم افزایی در پیشبرد اهداف جشنواره باشیم و باید  همه سلایق و گرایش­های ادبی و فرهنگی در کتاب ارائه گردد و اجازه حق انتخاب به شرکت کنندگان برای کتاب مورد علاقه آنها داده شود همچنین در این جشنواره  استارت­آپ های فعال حوزه فرهنگی کتاب در این حرکت فرهنگی از جمله کتاب پلاس به عنوان پشتیبانی کننده اصلی جشنواره و سایراستارت­آپ های فرهنگی مانند نوار، فیلیمو، سینما تیکت، تیوال به عنوان حامی جشنواره و  ناشران معتبر به عنوان سکاندار عرصه کتاب و تولیدکنندگان محتوای فاخر برای ساختن نسل جوانی اندیشمند و کتابخوان از جمله انتشارات کتاب نیستان، انتشارات شهرستان ادب، انتشارات ققنوس، انتشارات مروارید در این جشنواره دانشگاه را همراهی می نمایند.

دکتر انسیه زاهدی مشاوره کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون سابق پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای درباره این جشنواره بیان داشتند که در پلتفرم کتاب پلاس از فناوری های روز برای ترویج کتاب و کتابخوانی و استفاده از بازی در تغییر عادت و رفتار دانشجویان استفاده می شود که این موضوع می تواند در جذب دانشجویان کمک بسیار شایان ذکری بنماید.

سعیدی کیا موسس کتاب پلاس در خصوص برگزاری بهتر این جشنواره بیان داشتند که استادان دانشجویان کارکنان و دانش آموختگان می توانند با شرکت در این جشنواره ضمن خرید و خواندن کتاب دیدگاههای خود را راجع به کتاب بیان کنند و دیگران را به این حرکت فرهنگی دعوت نموده و از دوستان خود بخواهند به دیدگاه آنها رأی بدهند.

به افرادی که بتوانند بالاترین امتیاز را از مجموع جشنواره های ناشران و کتابهای جشنواره از طریق ثبت دیدگاه خود دریافت و لایک دعوت دوستان و خرید کتاب دریافت نمایند جوایز نفیسی از طرف دانشگاه اهدا می گردد.

دکتر مهدی در خصوص مشارکت آموزشکده­ها و دانشگاه­ها بیان داشتند که واحد های آموزشی که در غنی سازی باشگاه کتابخوانی دانشگاه به عنوان یک محیط فرهنگی مشارکت بیشتری داشته اند معرفی و تقدیر به عمل می آید (ملاک مشارکت جمع امتیازات دانشجویان و استادان و کارکنان و دانش آموختگان آن واحد آموزش می باشد) افراد میتوانند از خانواده های خود نیز دعوت کنند که در این حرکت آنها را یاری نمایند. اگرچه جایزه به دانشگاهیان فنی و حرفه ای تعلق می گیرد.

خانم مهندس گرد بیان داشتند که کارگروه اجرایی جشنواره در دانشکده شریعتی و شورای هماهنگی جشنواره در دانشگاه فنی و حرفه ای با توجه به رویکرد احترام به همه سلایق و دیدگاههای فرهنگی با نگرش باز به انتخاب جشنواره های ناشران و کتابهای جشنواره پرداختند و از بین جشنواره های ناشران ، جسنواره های زیر انتخاب شد

  1. جشنواره اربعین اندوه با همکاری انتشارات کتاب نیستان
  2. جشنواره اسرار عشق با همکاری انتشارات ققنوس
  3. جشنواره بخوان بخند بنویس با همکاری انتشارات مروارید
  4. جشنواره پای سیب با همکاری انتشارات شهرستان ادب

همچنین به منظور غنی ­سازی جشنواره کتابهای زیر علاوه بر جشنواره های ناشران به صورت جداگانه در جشنواره قرار گرفت:

نام کتاب نویسنده انتشارات
دین به چه درد می­خورد سید مهدی شجاعی کتاب نیستان
استاد عشق ایرج حسابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
آن مادران این دختران بلقیس سلیمانی انتشارات ققنوس
پنجشنبه فیروزه ای سارا عرفانی کتاب نیستان
پیراهنی بر آب لیلا باقری انتشارات ققنوس
دالان بهشت‌ نازی صفوی انتشارات ققنوس
دین به چه درد می خورد؟ سید مهدی شجاعی کتاب نیستان
رویای نیمه شب مظفر سالاری
سانتاماریا سید مهدی شجاعی کتاب نیستان
کتاب دا سید اعظم حسینی سوره مهر
من خنگ‌ترین دختر رو زمینم رویا هدایتی انتشارات ققنوس
من زنده‌ام معصومه آباد

اختتامیه جشنواره بعد از جشنواره با حضور برندگان جشنواره و مسئولین بلند پایه وزارت علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم فرهنگ و ارشاد اسلامی و ناشران مشارکت کننده در جشنواره و دانشکده ها و آموزشکدههای فعال برگزار می گردد و متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

مقالات دیگر...