سبک های یادگیری

"باویژگی های سبک یادگیری دانشجویان خود آشناشوید"

حتما می دانید اطلاعاتی را که انسانها از محیط اطرافشان دریافت میکنند با هم متفاوت است، اما آیا دقت کرده بودید که دلیل اصلی آن چیست؟ خود شما بارها شاهد بوده اید که اشخاصی در کمترین زمان ، چنان در دیگران تاثیر مثبت و خوبی گذاشته اند که به راحتی برای در خواستهایی بزرگ پاسخ مثبت دریافت کرده اند و حال آنکه افراد دیگری ، علیرغم ارتباط طولانی چنین شانسی نداشته اند ! خودتان هم گاهی وقتها پیشنهادهای جالب خود را به دوستان قدیمی ، همکاران باسابقه و یا اعضای خانواده نداده اید بلکه این پیشنهاد ها را به کسانی داده اید که تازه با شما آشنا شده اند اما در پهنه قلب شما نفوذ کرده اند.

واقعیت امر این است که انسانها در گرفتن اطلاعات از محیط و درک و به خاطر سپاری اون در سه دسته کلی جای میگیرند. هر یک از این گروه های کلی که معرفی میکنیم عمدتا از یکی از حواس خود در جهت دریافت اطلاعات از محیط بیشتر استفاده می کنند. (پس لزوما فقط از یک حس استفاده نمی کنند بلکه می گوییم بیشتر از این حس خاص بهره میبرند.) در ادامه به معرفی این سه دسته برای تاثیرگذاری بهتر می پردازیم دسته اول - افراد بصری دسته ی دوم- افراد سمعی دسته ی سوم-افراد لمسی

حالا ببینیم که این افراد چه ویژگی هایی دارند?

افراد بصری

بصری ها افرادی هستند که بیشتر به کیفیتهای دیداری توجه دارند و تصاویر برایشان بیشتر جلب نظر می کند . از آنچه دیده اند بیشتر صحبت می کنند . هیجانی ترند . سریعتر صحبت می کنند . از حرکات دست بسیار استفاده می کنند و می کوشند سخنان خود را با حرکات به تصویر بکشند. چون سرعت کلامشان با سرعت تصاویر متحرک ذهنی شان برابر نیست ، معمولا ً برای بیان اندیشه های خود شتاب دارند ، برخی کلمات را حذف می کنند و آنچه را می گویند به گونه ایست که مخاطب تصویر آن را در ذهن خود ببیند.

 

افراد بصری به رفتار ما ، به ظاهر ما و هر آنچه به چشم می آید ، بیشتر توجه می کنند . اینکه رفتار ما چقدر محترمانه است ، آیا به آن ها احترام میگذاریم ؟ آیا چهره مان از دیدنشان شاد میشود ؟ آیا لباسهایمان تمیز و ظاهری آراسته داریم برایشان بسیار با اهمیت است . بصری ها به اینکه از دید دیگران چگونه اند خیلی اهمیت می دهند . بصری ها ، تصویری اند . با آنها باید پر شورتر و پر هیجان تر بود . باید خیلی خلاصه گفت . توضیح و تفسیر زیاد ، حوصله آنها را سر می برد برای تاثیرگذاری بیشتر باید جای توضیح زیاد از تصاویر،اینفوگرافیک ها،ویدیو های آموزشی استفاده کرد..

 

 

اگر می خواهید در افراد بصری نفوذ کنید ، اگر می خواهید حرف شما را بهتر متوجه شوند به این موارد دقت کنید.

 

افراد سمعی

افرادی که از راه شنیدن و تمرکز شنیداری به مرحله یادگیری پایدار می رسند و دارای حافظه شنیداری اند

 

این افراد دقیق تر از بقیه به صدای های جهان پیرامون گوش می دهند و تشخیص صداها نیز برایشان آسان تر است; بدین سبب وقتی کسی که یک یا دو بار با آن ها سخن گفته، با آنان ارتباط تلفنی برقرار می کند، بی درنگ صدایش را تشخیص می دهند . اینان همیشه صداها، آهنگ ها، اصوات و گفت وگوها را با هم می سنجند و یادآور می شوند فلان صدا شبیه فلان چیز است; صدای این دو نفر شباهت دارد . این آهنگ را قبلا شنیده ام و چقدر دقیق کپی برداری شده است .

این افراد در کودکی نیز قابل تشخیص اند . آن ها در کودکی با صدای بلند سخن می گویند و میزان دقت و استماع مخاطب برایشان مهم است . حتی اگر مخاطب به دیدگانشان خیره شود، چنان چه احساس کنند به آن ها توجه ندارد، معترض می شوند; سکوت پیشه می سازند یا لب به شکوه می گشایند . و استدلال مخاطب را - به شما می نگریستم و به دقت گوش می کردم - باور نمی کنند .

این دسته از افراد هنگام تدریس معلم چشم ها را می بندند و به جایی خیره می شوند یا سر را پایین می اندازند و به دقت گوش می دهند . افزون بر این، گاه زیر لب سخنان استاد را تکرار می کنند . گاه معلمان محترم این افراد را به خطا از حالات یاد شده باز می دارند و کردارشان را نشانه بی توجهی می پندارند; در حالی که این حالات برای این گونه حافظه ها جز تمرکز معنایی ندارد .

آهنگ، طنین، سرعت، صلابت و کیفیت صدا برای این افراد بسیار مهم است وکتاب های گویا تاثیر خوبی روی این افراد بگذارند.

میتوانند نابینایان بیش از دیگران از این حافظه بهره می برند و در حفیقت فقدان بینایی را با آن جبران می کنند.

 

افرادلمسی یاجنبشی

 

 

این افراد دوست دارند که به طور فعالانه در فرایند یادگیری درگیر شوند و از طریق انجام دادن و حرکت بهتر یاد می گیرند. دیگر ویژگی های آنها عبارتند از • واقعا می خواهد هر آنچه که درباره آن صحبت شده و یاد گرفته است را انجام دهد. • دوست دارد در موقع گوش دادن و صحبت کردن در اطراف حرکت کند. • غالبا با دست هایش صحبت می کند(در موقع صحبت دستانش را زیاد حرکت می دهد). • وقایع را با یادآوری اینکه چه کسی انجام داد به بیشتر حافظه می سپارد تا اینکه، کی چی گفت. نکته طلایی: این نوع از یادگیرندگان ممکن است اشتباها به عنوان بیش فعال/کم توجه یا آشوبگر تشخیص گذاری شوند زیرا آنها فقط نمی توانند با سبک های یادگیری سنتی دیداری یا شنیداری یاد بگیرند. به این افراد باید کمی اجازه تحرک حین آموزش داده شود

 

● روش های ارتباطی در موقعیت های مختلف

 

درک این موضوع که کدامیک از کیفیت های سمعی با لمسی یا بصری در دانش آموزان شما غالب است برای صحبت تاثیرگذار و نفوذ بسیار مهم است. با هر تیپی از افراد باید مثل خودش و بر اساس کیفیت حسی خودش رفتار کرد تانتیجه ی بهتری دریافت شود. برای تاثیرگذاری بهتر مخاطبتان را بشناسید و بر آن اساس رفتار کنید. جدا از بحث آموزشی ارتباطات ناموفقی وجود دارند که تنها علتش نادیده گرفتن همین کیفیت هاست. مثلا اگر قرار است که شما دوست خود را راهنمایی و یا نصحیت کنید و یا می خواهید از والدین خود چیزی بخواهید و یا چیزی به فرزند خود بگویید و یا از همسر و یا مدیر خود تقاضایی بکنید، با کمی دقت می توانید کیفیت حس غالب او را کشف کنید و حرفتان را بر اساس آن چنان بزنید که موثر واقع شود..