کتاب شب طاهره


  • دسته‌بندی: عمومی
  • عنوان: شب طاهره
  • ناشر : گروه انتشاراتی ققنوس
  • نویسنده : بلقیس سلیمانی
  • مترجم :
  • شماره تلفن ناشر : 02166460099
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر : qoqnoos.ir
بخشی از کتاب:

«طاهره کریم قاسمی» بر حسب تصادف یکی از دوستان سی و اندی سال پیش خود را هنگام انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدرسه دخترش می‌بیند و به ناگاه تمام خاطرات گذشته محنت‌بارش برای او زنده می‌شود. «مرضیه» که از دوستان دوران دانشجویی و فعالیت‌های سیاسی دهه ٦٠ طاهره است به او قول می‌دهد که دوباره همدیگر را ببینند. اضطراب و دلشوره در قالب حملات عصبی «طاهره» را از پا انداخته و او را وادار می‌کند خاطراتش را به سختی در پیش دیدگان خود مجسم کند: او طاهره ١٧ ساله را به یاد می‌آورد که در آستانه مرگ پدر که به بیماری مصیبت‌بار سرطان دچار شده برای دلخوشی پدر و اینکه نگران دخترکش نباشد عمو و خانواده‌اش او را به عقد پسرعمویش «احمد» در می‌آورند. روستای «گوران» محل وقوع حوادث زندگی پُر فراز و نشیب طاهره است. «احمد» بعد از عقد طاهره برای همیشه می‌رود. او که هوادار یک سازمان سیاسی دهه شصتی است از خود برای طاهره فقط یک خاطره باقی می‌گذارد. طاهره احمد را دوست دارد و پدر هم چند روز بعد از عقد طاهره و احمد می‌میرد. سال‌های دهه ٦٠ و دغدغه‌های این سال همواره در آثار بلقیس سلیمانی موج می‌زند و خواننده را برای خواندن حوادث آن روزگار بی‌تاب می‌کند. «سلیمانی» در آثارش خط اصلی داستان‌های خود را بر ظلم و ستم مضاعفی پایه‌گذاری می‌کند که در آن سال‌ها بر طاهره و امثال طاهره رفته است: «همه می‌دانند دکترها پدر را جواب کرده‌اند. سرطان رُسّش را کشیده. شده است پوست و استخوان... بابا دلش می‌خواد تو به سرانجام برسی نگرانته. نمی‌خواد صغیر پشت سرش داشته باشه... . همه برمی‌گردند به گوران، الِاّ احمد. احمد می‌رود برای همیشه...» بلقیس سلیمانی داستان‌نویس، منتقد و پژوهشگر ادبی، زاده «رابر» کرمان است. «بازی آخر بانو»، «بازی عروس و داماد»، «خاله بازی»، «به هادس خوش آمدید»، «سگ‌سالی»، «پسری که مرا دوست داشت»، «من از گورانی‌ها می‌ترسم» و... از آثار این نویسنده هستند که هر کدام چند بار تجدیدچاپ شده‌اند.

نظرات برگی از کتاب
0 0
محمد

این کتاب روایت داستانی است که دو زمان متفاوت را به تصویر می‌کشد و داستان بین زمان حال و سال‌های دهه شصت در رفت‌وآمد است. بن‌مایه اصلی این رمان را یک موقعیت تراژیک تشکیل داده است. حوادث سال‌های دهه شصت و دغدغه‌های اين سال همواره در آثار بلقيس سليمانی موج می‌زند و خواننده را برای خواندن حوادث آن روزگار بی‌تاب می‌كند.

پاسخ

7 0
مروارید

باز هم دخترى گرفتار تصميمات قوم و قبيله اى میشه . اتفاقی که در زندگی ما تکرار میشه و نمیدونیم کی قراره دیگه با این موارد مواجه نشیم .

پاسخ

0 0
احمد

دیدگاه ساده و صمیمی زن روستایی نمایان است که متأسفانه از این قبیل اتفاقات یعنی عقد با غریبه بخاطر ترس از آشکار شدن رفاقت با آشنا هنوز هم که هنوز است دامن گیر بانوان ایران زمین است و پرداختن به این موضوع و داستان سرایی برای آن واقعا ضروری می نماید.

پاسخ

21 0
فاطمه

اول باید به خانم سلیمانی تبریک گفت که سه تا کتاب ازشون تو جشنواره هست. این داستان تو دهه ی ۶۰ میگذره پس باید خیلی طرفدار داشته باشه.

پاسخ

10 0
میم

نويسنده ي متعهد و خوش نويس و خوش خوان شب طاهره رو بخاطر رواني و شيوايي كلام دوست داشتم ، شخصيت طاهره و سرگذشتي كه بر او ميگذرد خيلي دردناك و زيبا به تصوير كشيده شده

پاسخ

19 0
نفیسه

داستان احمد و طاهره و میثم و ... را خواندم و دوست داشتم دیدگاه ساده و بی الایش این داستان رو خیلی دوس داشتم این کتابو پیشنهاد میکنم

پاسخ

18 0
نفیسه

کتاب خیلی زیبایی است کلا قصه های این نویسنده را دوست دارم خیلی روان و کلا فضای قابل باپری میسازه. قصه هاش قصه ی آدمهای معمولیه که دور و برمونن.

پاسخ

61 0
زهراسادات

کلا قصه های این نویسنده را دوست دارم خیلی روان و کلا فضای قابل باپری میسازه. قصه هاش قصه ی آدمهای معمولیه که دور و برمونن.

پاسخ

204 2
محمد مهدی

سالها از خوندنش می گذره، مثل همه ی کتابهای خانوم سلیمانی برام دوست داشتنی و لذت بخش بود، آدم هایی از گوران به دنبال دنیایی جدید هستند.

پاسخ

204 2
مسعود

روایت اختلاف نسل ها ٬ روایت تفاوت یک نسل ایدئولوژی زده ی سوخته و یک نسل یاغی بی اعتماد و بی باور. روایت تفاوت نسل دهه شصت و نسل کنونی. مثل بیشتر کارهای خانم سلیمانی ٬ روایت آن عاشقان شرزه و نسلی که به هیچ چیز باور ندارد

پاسخ

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - تقاطح سهروردی شماره 94 - ساختمان شناسا
تلفن: 09903066652

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.