کتاب کلاه پوستی مترجم بیژن اشتریکتاب


  • دسته‌بندی: عمومی
  • عنوان: کلاه پوستی مترجم بیژن اشتریکتاب
  • ناشر : انتشارات ثالث
  • نویسنده : ولادیمیر واینوویچ
  • مترجم : بیژن اشتری
  • شماره تلفن ناشر : 02188325376
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین از شاهکارهای طنز ادبیات معاصر روسیه است. نویسندۀ کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین، ولادیمیر واینوویچ است که در دهۀ هشتاد میلادی از شوروی تبعید شد. کتاب داستان نویسنده ای است که بدون درگیری با دستگاه سانسور و حزب کمونیست کار خودش را می کند ولی مگر ساختار حزبی و لبریز از سوء ظن دست از سر کسی بر می دارد؟ فضای عمومی کتاب بی شباهت به فضای زندگی خود ما نیست و همین جنبه های طنز این اثر را برای ما ملموس تر و خواندنش را لذتبخش تر می کند.

نظرات
0 0
سارا

اصرار حکومت های مستبد به یکسان سازی افراد جامعه در زمینه های مختلف و درجه بندی ایشان از نظر میزان وفاداری به اهداف و آرمانهای حاکمیت موجود و در نتیجه تخصیص امتیاز بر اساس چنین ارزش‌گزاری هایی به خوبی در این داستان نشان داده شده است. عالی عالی عالی

پاسخ

0 0
نسرین

این رمان هجویه‌ای گزنده بر زندگی در شوروی است. دیالوگ‌های استعاری، شخصیت‌پردازی‌های سریع و موثق، و طنز انتقادی قدرتمند از جمله خصوصیات این اثر است.

پاسخ

146 1
هانیه

داستان، فوق العاده هوشمندانه، خنده‌دار، توام با طنز انتقادی و مایه‌های انسانی است. «کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین» هجویه‌ای نیش‌دار بر زندگی در شوروی سابق است.

پاسخ

66 1
جواد

یفیم آثار چخوف را با دقت و تکرار می خواند. و هیچ چیز متوجه نمی شد. هر بار که چخوف می خواند، البته که این را به هیچکس نمی گفت، اما هر بار که چخوف می خواند، احساس می کرد که واقعا هیچ چیز خاصی در نوشته های او نیست. خودش، یفیم راخلین، به همان اندازه خوب می نوشت. حتی شاید کمی بهتر.

پاسخ

پاسخ
محمد

هر بار از یفیم سمیونوویچ راخلین پرسیده می شد که کتاب بعدی اش درباره ی چه خواهد بود، به پایین نگاه می کرد، لبخندی می زد و جواب می داد: من همیشه درباره ی آدم های نجیب می نویسم.

0 1
بهاره

دستگیر می شوی زمانی که می برندت همه چیز داری و وقتی می آیی .... وقتی می آیی تو مانده ای و هیچی جانگداز.‌‌ عمری رفته و تباه... آنچه برایت عزیز بود هم اینک دیگر هیچ شده و تویی و یک سوال تکراری در مغزت که... چرا.....

پاسخ

14 0
محمد

ماجرای نویسنده ای است که نه جناحی هست و نه سیاسی و از شجاعت و خوبی ها مینویسد ولی بعد از چندی میفهمد این چنین نوشتن در سرزمینش مورد توجه و تقدیر حکومت قرار نمیگیرد.طنز انتقادی قوی برای همه نویسندگان.

پاسخ

پاسخ
بهار

«اگر کلاه اندازه باشد.» ماجرای رفیق یفیم سمیونوویچ راخیلین را می توان به مثابه ی آینه ای انگاشت. آینه ای تمام قد که هر کسی می تواند خودش در آن ببیند. رفیق یفیم ممکن است هر یک از ما باشیم، اگرچه شاید نویسنده هم نباشیم اما مانند او انسان که هستیم. سرگذشت قهرمان ها را در کتابها می خوانیم و آنها را می ستاییم، و به خیالی خام، دن‌کیشوت‌وار، گمان می کنیم خود نیز قهرمانی از قهرمانانیم، غافل از اینکه قهرمانان یکسر در حال نبردند و در کشاکش با خصم و ظلم و پناه گرفته در سنگر شرف؛

پاسخ
امیر حسین

کتاب خوبی بود و من کلی خندیدم باهاش مخصوصا یک سوم پایانی. اون طور که نوشتن هجویه ای نیش دار از زندگی شوروی و نویسنده خیلی خوب این به قضیه ميپردازه. خلاصه بخونيد. تو یه نشست هم میشه خوندش و خوندنش قند است قند!!!

پاسخ
محمد

این اثر فوق العاده هوشمندانه، خنده دار، تلخ، توام با طنز انتقادی و مایه های انسانی است

66 1
احسان

در دوران اختناق،نویسنده ای بود که به دور از هر حاشیه ای قصد انجام فعالیت موردعلاقه اش یعنی نویسندگی را داشت اما غافل ازینکه شما در چنین جامعه ای اگر دنبال حاشیه هم نباشی مطمئنا خود حاشیه بدنبالت خواهد آمد و هرگز به راحتی نمیتوانی به علاقه ات برسی،بهمین سبب شبی دستگیر شد و کسی نفهمید به کجا رفت،و همچنان از سرنوشتش خبری در دست نیست،این همان دیکتاتوری و خفقانه که هرجای دنیا باشه محکومه اما قدرت متاسفانه دست عوام نیست....

پاسخ

پاسخ
محمد

یفیم در بین اقشاری که از آنها و از شجاعت‌هاشان می‌نویسد بسیار شناخته‌شده و محبوب است. شجاعت‌هایی که خودشان و خود یفیم هم می‌داند فقط در این رمان‌هاست و در واقعیت زندگی آنها هم چیزی جز یک سری ماجرای مسخره حقیر و احمقانه نیست.

پاسخ
امیر حسین

داستان درمورد یه نویسنده‌ی پرکارِ روسه که داستان‌هاش درمورد قهرمان‌های ملی و افراد درستکاره و کتاب‌هاش به شخصیت‌های مثبت معروفن. به شدت خودشو مهم و تاثیرگذار میدونه تا وقتی که متوجه میشه بنیاد نویسندگی شوروی به نویسنده‌ها بر حسب جایگاه‌شان کلاه از جنس‌ پوست حیوانات مختلف میده و داستان کلاه پوستی شروع میشه. داستان شروع و پایان خوبی داشت و راضی‌کننده بود. پر از طعنه و کنایه‌ی سیاسی به فضای حاکم بر نظام بسته‌ و امنیتی شوروی بود و نقد سانسور و تحمیل عقیده هم توش به چشم می‌خوره. این کتاب جمع و جور با یه ترجمه‌ی بی‌نقص رو از دست ندید.

25 0
ناهید

قسمتی از کتاب نوشته شده کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین از شاهکارهای طنز ادبیات معاصر روسیه است. نویسندۀ کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین، ولادیمیر واینوویچ است که در دهۀ هشتاد میلادی از شوروی تبعید شد. کتاب داستان نویسنده ای است که بدون درگیری با دستگاه سانسور و حزب کمونیست کار خودش را می کند ولی مگر ساختار حزبی و لبریز از سوء ظن دست از سر کسی بر می دارد؟

پاسخ

پاسخ
جواد

رفیق سیمونوویچ فکر کردی اگه چیزی بر علیه ما ننویسی و خط قرمزها را رعایت کنی شایسته دریافت کلاه پوستی هستی، نه رفیق اگه میخوای جزو ما باشی باید مثل ما فکر کنی، فقط بر علیه ما نبودن کافی نیست....

پاسخ
امیر حسین

کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین" روایت زیستن در جهانی ایدئولوژیک است. ولادیمیر واینوویچ با طنزی انتقادی و استعاری، زندگی در شوروی را در قالب سوم شخص مفرد به مخاطب خود عرضه می‌کند. اینکه چگونه حکومتی ایدئولوژیک، انسان‌ها را به دو گروه دوست و دشمن (با ما یا بر ما) تقسیم می‌کند و ذهن و روان افراد را به تسخیر خود درمی‌آورد. ساختار مریضی که در ظاهر همه گوش‌به‌فرمان آن‌اند و در باطن تُف و لعنت نثار آن می‌کنند و از درون چنین نظامی پوک و تهی می‌شود. ساختاری که به تحمیل خود بر انسان‌ها، از آنان جز اطاعت از فرامین چیز دیگری طلب نمی‌کند و سرانجام با اصول رتبه‌بندیِ متصلب خود، حتی آن‌هایی که منفعل‌ و به زندگی روزمره مشغول‌اند را با رفتار نسنجیده علیه خود می‌کند. ایدئولوژی همین است که تا جزئی‌ترین و حتی مضحک‌ترین بخش‌های زندگی نفوذ می‌کند تا همه چیز را به تسخیر خود درآورد.

پاسخ
محمد

همدلی و شوخ‌طبعی پیش از این همراهی این دو را ناخودآگاهانه در آثار آنتون چخوف احساس می‌کردم اما حالا و با خواندن رمان کلاه‌پوستی برای رفیق ضرورت این ترکیب دوست‌داشتنی و روشنگرانه را خودآگاهانه درک کردم.

36 0
فائزه

مخاطب با خواندن اين كتاب احساس بازديدكننده اي از سرزمين هاي اسرار آميز آكنده از شوخ طبيعي را دارد .شخصيت پردازي صريح و طنز انتقادي قدرتمند از خصوصيات بارز اين كتاب است .

پاسخ

پاسخ
محمد

این کتاب به یمن باز شدن فضای سیاسی دوران گورباچف در شوروی است دیالوگ های استعاری، شخصیت پردازی های سریع و موثق ، و طنز انتقادی قدرتمند از جمله خصوصیات این اثر است .خواننده احساس می کند بازدید کننده ای است در سرزمین عجایب سرزمینی آمنده از شوخ طبعی

پاسخ
بهار

رفیق یفیم یک عمر غافل از این بوده که بی احترامی هایی که خانواده اش به او می کرده‌اند از او شخصیتی دون‌مایه و خوار ساخته است. اما او آنها را جدی نگرفته بوده وفقط چاپلوسی هایشان را باور می کرده و گمان می کرده که این بی احترامی ها "فقط" منحصر به درون خانه است. فکر می کرده زمانی که همسرش به جای نام کوچک یا نام بزرگ اش او را «کچل» می خوانَد، به جایی بر نمی خورَد. غافل از اینکه وقتی کسی پستی روح اش را بپذیرد هر جا که برود، همه آن روح را می بینند و بنا به قدر-اش او را محترم می شمارند. غافل از اینکه وقتی بی احترامی کردنِ دیگران برایت به امری عادی بدل شد در اجتماع هم بی احترامی هایی که به تو می شود را نخواهی دید. و به قول اپیکور: "اگر سعی کنی مورد پسند واقع شوی، تحقیر می شوی." در این داستان سبک داستان نویسی چخوفی به خوبی مشاهده می شود. نویسنده به خوبی از تفنگ چخوف استفاده کرده است. ترجمه ی این کتاب هم بسیار خوب و خوشخوان است و به سبکِ داستان می آید، هر چند ایرادات نگارشی و ویرایشی جزئی‌ای نیز در خود دارد که قابل اغماض اند. "اگر در جهان حل نشوی، "مانند همه" نشوی، اگر بتوانی "ذرّه ای از سیمایت پا پس نگذاری"، آنگاه جهان به سوی تو کشیده خواهد شد و تو خواهی توانست "عشق فضا را جل کنی و بانگ آینده را بشنوی"."

پاسخ
جواد

واینوویچ در 1980 از شوروی به اتهام بی آبرو کردن سرزمین پدری تبعید شد . با این حال ، کتاب کلاه پوستی ... به یمن باز شدن فضای سیاسی دوران گورباچف در شوروی به چاپ رسید . دیالوگ های استعاری، شخصیت پردازی های سریع و موثق ، و طنز انتقادی قدرتمند از جمله خصوصیات این اثر است . خواننده احساس می کند بازدید کننده ای است در سرزمین عجایب ، سرزمینی آمنده از شوخ طبعی.

12 1
نگار

قبل از اینکه بره یه زن داشت و دو تا پسر و ۳۲ تا دندون وقتی برگشت یه زن داشت و دو تا پسر و یه دختر و هیچی دندون قبلش زندگی عادی و بهدش هم زندگی عادی فقط فاصله ی بین این دو که نزدیک یکسال میشد میموند که اونو خیلی تمیز سانسور کردن مثلا اینکه خانومش میخواست بهش خبر بده دارن بچه دار میشن ولی به شب نرسیده اومدن و بردنش و انقدر زدنش که تمام دندوناش تو دهنش خورد شد و آخرم فهمیدن که اصلا این مقصر نبوده و کاری نکرده و یه کارمند ساده بوده سانسور شد...

پاسخ

پاسخ
جواد

یفیم هر زمان که برای طرح درخواست‌هایش به سراغ خودکامه‌ها می‌رفت قیافه مفلوکانه‌ای می‌گرفت؛ و برایش هم فرقی نمی‌کرد که درخواستش کوچک است یا بزرگ. و این قیافه چنان رقتبار بود که فقط سنگدل‌ترینِ خودکامه‌ها می‌توانست درخواست یفیم را رد کند.

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - تقاطح سهروردی شماره 94 - ساختمان شناسا
تلفن: 02141087281 -02141087282

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.