کتاب پایین آمدن درخت ازگربه


  • دسته‌بندی: عمومی
  • عنوان: پایین آمدن درخت ازگربه
  • ناشر : انتشارات مروارید
  • نویسنده : پرویز شاپور
  • مترجم :
  • شماره تلفن ناشر : 66400866
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر : morvarid.pub
بخشی از کتاب:

آخرین کتاب از کاریکلماتورهای پرویز شاپور با عنوان «پایین آمدن درخت از گربه» . این کتاب با مقدمه عمران صلاحی و برخی شاگردان شاپور منتشر شده است و در متن این کتاب در کنار کاریکلماتورهای این طنزپرداز، طرح‌هایی از وی نیز درج شده است. از پرویز شاپور تاکنون هشت مجموعه کاریکلماتور منتشر شده است که اولین آنها در سال ۱۳۵۰ چاپ شده و کتاب فوق نیز آخرین آنها به‌شمار می‌رود. از این طنز پرداز همچنین تاکنون دو گزیده کاریکلماتور نیز در ایران و آمریکا منتشر شده است.

نظرات
0 1
احمد

کتاب پایین امدن درخت از گربه کتابی کاریکلماتور است که نویسنده با استفاده از قلمی خاص و شیوا توانسته ارتباط کلامی خوبی بین کتاب و خواننده برقرار کند. کتاب نیز با استفاده از طنز مطالب مفیدی ره به خواننده می اموزد و پیشنهاد میکنم وحتما این کتاب رو مطالعه کنید

پاسخ

6 6
نفس

پرويز شاپور متولد شهر قم كه شناسنامه اش را در تهران گرفتند، در دانشگاه تهران به اخذ ليسانس اقتصاد نائل آمد .او در مدرسه صنعتي آن سالها شاگرد علي اسفندياري ( نيما يوشيج ) بود . در سال 1329 با فروغ فرخ زاد نوه خاله مادرش که پانزده سال از او کوچک‌تر و در آن زمان شانزده ساله بود ازدواج كرد. رابطه زناشوئي اين دو به خاطر دخالتهاي نزديكان در سال 1343 به جدائي ختم شد و حاصل آن پسري به نام كاميار بود كه فروغ در اشعار خود به او اشاره كرده و شاپور نيز از كامي به عنوان ‏نام مستعار استفاده مي كرده‏‏.‏‏ شاپور در طي سالهاي 1330 تا 1344 معاونت دارائي اهواز را به عهده داشت . او كارش را ابتدا با مجله توفيق در صفحات ” دارالمجانين ” و ” سبديات ” شروع كرد .يك بار هم در همان سالها داستان هفته نامه توفيق ، از شاپور بود . در اين داستان ، يك ماهي گربه اي را تحت تعقيب قرار داده بود.‏ شاپور زماني كه ساكن خوزستان بود ، نوشته هايش در روزنامه هاي محلي آنجا چاپ مي شد ، حدود سالهاي 31و 32.‏ در توفيق هم از سال 37 نوشته هايش با نامهاي مستعار كامي ، كاميار و مهدخت به چاپ رسيد.‏ تولد كاريكلماتور در 21 خرداد 1346 در نشريه خوشه به سردبيري احمد شاملو بود. اين واژه ” كاريكلماتور ” را نيز شاملو نامگذاري كرده بود.‏ شاپور در دو نمايشگاه نيز شركت داشته است ،يكي به طور مستقل در گالري زروان درسال 1354 ، و يكي هم به طور جمعي در نگارخانه تخت جمشيد در سال 1356 با بيژن اسدي پور و عمران صلاحي.‏ شاپور هرگز دوباره ازدواج نكرد و تا آخر عمر همراه با كاميار و دكتر خسرو شاپور برادرش در يك خانه قديمي زندگي مي كرد و سرانجام پير انرژيك طنز ايران در 15 مرداد سال 1378 در بيمارستان طوس تهران درگذشت

پاسخ

1 1
مهدی

من همیشه عاشق این نوع از کتاب ها بوده ام و هستم. بله منظورم از این نوع کتاب ها کاریکاتور کلمات است. به نظرم اصلا جنس این نوع کتاب ها خاصه. متفاوته. حتما بخونیدش.

پاسخ

8 162
حسین

طنز پرویز شاپور طنزی گیرا و دلنشین است در طنزهایش از سمبلهای حیوانی بسیار استفاده می کند گویی در ذهنش باغ وحش بزرگی از حیوانات طناز دارد!

پاسخ

1 1
سیده محدثه موسوی

خواندن کتاب‌های پرویز شاپور نوعی شنا کردن در نهر کوچک‌ آبی است که جان آدم را تازه می‌کند و شادمانی کودکانه‌ای به همراه می‌آورد. این شناگری ترس ندارد، خطر ندارد، فرح‌بخش است، ساده است، خستگی را از تن به در می‌کند و در یک کلام آدم را به دنیای زلال کودکی می‌برد. خواندن نوشته‌های پرویز شاپور سخت نیست، از سختی‌ها هم می‌کاهد. این توفیق کمی نیست که نویسنده‌ای بتواند خواننده‌هایش را به آرامش و رهایی ساده و کودکانه‌ای برساند. راز ماندگاری نام او نیز همین است.

پاسخ

پاسخ
مهدی

همینطوره

1 0
ادب

با زندگی چنین شوخی می‌کند: «در توالت روزنامهٔ‌ توفیق کاغذی چسبانده بود و رویش نوشته بود: “چنان که افتد و دانی”»(ص ۱۶). با مرگ چنین شوخی می‌کند:‌ «وصیت کرده‌ام سنگ قبرم را پشت‌ورو بگذارند، تا بتوانم با مطالعهٔ نوشته‌های آن اوقات فراغتم را پرکنم» (ص ۱۵). «سنگ قبری را دیدم که رویش نوشته شده بود: با مقدمهٔ‌ استاد سعید نفیسی»(همان).

پاسخ

1 0
ادب

شاپور طراح و نقاش هم هست. او نقش می‌کشد: « یک روز این مدادهای « ماژیک » رنگی را دیدم و خیلی خوشم آمد . یک دسته خریدم و آوردم خانه . بعد، یک روز مادرم و اهل خانه تصمیم گرفتند بروند مسافرت، به زیارت . چون قبلاً یک بار دزد به خانه‌مان زده بود ، قرار شد من بمانم و مواظب خانه باشم . تا آن وقت ، طرح‌هایم را بیشتر توی کافه‌ها و تریاها می کشیدم . وقتی اجباراً توی خانه ماندم ، چون میز بزرگ‌تری وجود داشت و من هم جای بیشتری داشتم که ماژیکهایم را پخش کنم، توانستم طرح‌های رنگی بکشم .این طور بود که رنگ به طرح‌های من راه یافت».

پاسخ

1 0
ادب

خودش گفته است:‌ »یک مقدار اشیاء دیگر هم توی ایستاده‌اند و نوبت آن‌ها هم می‌رسد . به طور کلی ، ‌من ساختمانم طوری است که نمی‌توانم درباره یک شیء حق مطلب را ادا نکنم . حالابه سنجاق‌قفلی پرداخته‌ام و تا آنجا که امکان دارد ، حقش را تضییع نمی‌کنم !» شاملو دربارهٔ همین رویهٔ او گفته است: «اشکال کارش این است که به یک موضوع پیله می‌کند و آدم را خسته می‌کند.

پاسخ

1 0
ادب

شاپور با آن زبان ساده اما روشن منحصر به فرد است. او دربارهٔ همه چیز حرف می‌زند: ماهی، گربه، زن، مرگ، سنجاق‌قفلی، آینه و خیلی چیزهای دیگر. همهٔ‌ این حرف‌ها را هم بی‌ادعا و خالص می‌گوید.

پاسخ

1 0
ادب

نویسندهٔ جمله‌هایی است که «کاریکلماتور» خوانده می‌شوند. شاپور این کار را بیش از چهل سال پیش آغاز کرد و تا هنگام مرگ ادامه داد. پس از او و به راهگشایی او نیز این «طرز» نوشتن جمله‌هایی کوتاه و ساده در زبان فارسی پا گرفت و جا افتاد. اکنون این گونه جمله‌ها در نثر و شعر و نیز در طنز به کار می‌روند و نوعی سبک می‌آفرینند

پاسخ

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - تقاطح سهروردی شماره 94 - ساختمان شناسا
تلفن: 09903066652

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.