کتاب کلاه پوستی مترجم بیژن اشتری


  • دسته‌بندی: عمومی
  • عنوان: کلاه پوستی مترجم بیژن اشتری
  • ناشر : انتشارات ثالث
  • نویسنده : ولادیمیر واینوویچ
  • مترجم : بیژن اشتری
  • شماره تلفن ناشر : 02188325376
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین از شاهکارهای طنز ادبیات معاصر روسیه است. نویسندۀ کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین، ولادیمیر واینوویچ است که در دهۀ هشتاد میلادی از شوروی تبعید شد. کتاب داستان نویسنده ای است که بدون درگیری با دستگاه سانسور و حزب کمونیست کار خودش را می کند ولی مگر ساختار حزبی و لبریز از سوء ظن دست از سر کسی بر می دارد؟ فضای عمومی کتاب بی شباهت به فضای زندگی خود ما نیست و همین جنبه های طنز این اثر را برای ما ملموس تر و خواندنش را لذتبخش تر می کند.

نظرات
146 1
محمد

داستان، فوق العاده هوشمندانه، خنده‌دار، توام با طنز انتقادی و مایه‌های انسانی است. «کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین» هجویه‌ای نیش‌دار بر زندگی در شوروی سابق است.

پاسخ

66 1
جواد

یفیم آثار چخوف را با دقت و تکرار می خواند. و هیچ چیز متوجه نمی شد. هر بار که چخوف می خواند، البته که این را به هیچکس نمی گفت، اما هر بار که چخوف می خواند، احساس می کرد که واقعا هیچ چیز خاصی در نوشته های او نیست. خودش، یفیم راخلین، به همان اندازه خوب می نوشت. حتی شاید کمی بهتر.

پاسخ

پاسخ
محمد

هر بار از یفیم سمیونوویچ راخلین پرسیده می شد که کتاب بعدی اش درباره ی چه خواهد بود، به پایین نگاه می کرد، لبخندی می زد و جواب می داد: من همیشه درباره ی آدم های نجیب می نویسم.

0 1
بهاره

دستگیر می شوی زمانی که می برندت همه چیز داری و وقتی می آیی .... وقتی می آیی تو مانده ای و هیچی جانگداز.‌‌ عمری رفته و تباه... آنچه برایت عزیز بود هم اینک دیگر هیچ شده و تویی و یک سوال تکراری در مغزت که... چرا.....

پاسخ

14 0
هانیه

ماجرای نویسنده ای است که نه جناحی هست و نه سیاسی و از شجاعت و خوبی ها مینویسد ولی بعد از چندی میفهمد این چنین نوشتن در سرزمینش مورد توجه و تقدیر حکومت قرار نمیگیرد.طنز انتقادی قوی برای همه نویسندگان.

پاسخ

پاسخ
بهار

«اگر کلاه اندازه باشد.» ماجرای رفیق یفیم سمیونوویچ راخیلین را می توان به مثابه ی آینه ای انگاشت. آینه ای تمام قد که هر کسی می تواند خودش در آن ببیند. رفیق یفیم ممکن است هر یک از ما باشیم، اگرچه شاید نویسنده هم نباشیم اما مانند او انسان که هستیم. سرگذشت قهرمان ها را در کتابها می خوانیم و آنها را می ستاییم، و به خیالی خام، دن‌کیشوت‌وار، گمان می کنیم خود نیز قهرمانی از قهرمانانیم، غافل از اینکه قهرمانان یکسر در حال نبردند و در کشاکش با خصم و ظلم و پناه گرفته در سنگر شرف؛

پاسخ
امیرحسین

کتاب خوبی بود و من کلی خندیدم باهاش مخصوصا یک سوم پایانی. اون طور که نوشتن هجویه ای نیش دار از زندگی شوروی و نویسنده خیلی خوب این به قضیه ميپردازه. خلاصه بخونيد. تو یه نشست هم میشه خوندش و خوندنش قند است قند!!!

پاسخ
محمد

این اثر فوق العاده هوشمندانه، خنده دار، تلخ، توام با طنز انتقادی و مایه های انسانی است

66 1
احسان

در دوران اختناق،نویسنده ای بود که به دور از هر حاشیه ای قصد انجام فعالیت موردعلاقه اش یعنی نویسندگی را داشت اما غافل ازینکه شما در چنین جامعه ای اگر دنبال حاشیه هم نباشی مطمئنا خود حاشیه بدنبالت خواهد آمد و هرگز به راحتی نمیتوانی به علاقه ات برسی،بهمین سبب شبی دستگیر شد و کسی نفهمید به کجا رفت،و همچنان از سرنوشتش خبری در دست نیست،این همان دیکتاتوری و خفقانه که هرجای دنیا باشه محکومه اما قدرت متاسفانه دست عوام نیست....

پاسخ

پاسخ
امیرحسین

داستان درمورد یه نویسنده‌ی پرکارِ روسه که داستان‌هاش درمورد قهرمان‌های ملی و افراد درستکاره و کتاب‌هاش به شخصیت‌های مثبت معروفن. به شدت خودشو مهم و تاثیرگذار میدونه تا وقتی که متوجه میشه بنیاد نویسندگی شوروی به نویسنده‌ها بر حسب جایگاه‌شان کلاه از جنس‌ پوست حیوانات مختلف میده و داستان کلاه پوستی شروع میشه. داستان شروع و پایان خوبی داشت و راضی‌کننده بود. پر از طعنه و کنایه‌ی سیاسی به فضای حاکم بر نظام بسته‌ و امنیتی شوروی بود و نقد سانسور و تحمیل عقیده هم توش به چشم می‌خوره. این کتاب جمع و جور با یه ترجمه‌ی بی‌نقص رو از دست ندید.

پاسخ
محمد

یفیم در بین اقشاری که از آنها و از شجاعت‌هاشان می‌نویسد بسیار شناخته‌شده و محبوب است. شجاعت‌هایی که خودشان و خود یفیم هم می‌داند فقط در این رمان‌هاست و در واقعیت زندگی آنها هم چیزی جز یک سری ماجرای مسخره حقیر و احمقانه نیست.

25 0
ناهید

قسمتی از کتاب نوشته شده کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین از شاهکارهای طنز ادبیات معاصر روسیه است. نویسندۀ کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین، ولادیمیر واینوویچ است که در دهۀ هشتاد میلادی از شوروی تبعید شد. کتاب داستان نویسنده ای است که بدون درگیری با دستگاه سانسور و حزب کمونیست کار خودش را می کند ولی مگر ساختار حزبی و لبریز از سوء ظن دست از سر کسی بر می دارد؟

پاسخ

پاسخ
امیرحسین

کلاه پوستی برای رفیق یفیم سمیونوویچ راخلین" روایت زیستن در جهانی ایدئولوژیک است. ولادیمیر واینوویچ با طنزی انتقادی و استعاری، زندگی در شوروی را در قالب سوم شخص مفرد به مخاطب خود عرضه می‌کند. اینکه چگونه حکومتی ایدئولوژیک، انسان‌ها را به دو گروه دوست و دشمن (با ما یا بر ما) تقسیم می‌کند و ذهن و روان افراد را به تسخیر خود درمی‌آورد. ساختار مریضی که در ظاهر همه گوش‌به‌فرمان آن‌اند و در باطن تُف و لعنت نثار آن می‌کنند و از درون چنین نظامی پوک و تهی می‌شود. ساختاری که به تحمیل خود بر انسان‌ها، از آنان جز اطاعت از فرامین چیز دیگری طلب نمی‌کند و سرانجام با اصول رتبه‌بندیِ متصلب خود، حتی آن‌هایی که منفعل‌ و به زندگی روزمره مشغول‌اند را با رفتار نسنجیده علیه خود می‌کند. ایدئولوژی همین است که تا جزئی‌ترین و حتی مضحک‌ترین بخش‌های زندگی نفوذ می‌کند تا همه چیز را به تسخیر خود درآورد.

پاسخ
جواد

رفیق سیمونوویچ فکر کردی اگه چیزی بر علیه ما ننویسی و خط قرمزها را رعایت کنی شایسته دریافت کلاه پوستی هستی، نه رفیق اگه میخوای جزو ما باشی باید مثل ما فکر کنی، فقط بر علیه ما نبودن کافی نیست....

پاسخ
محمد

همدلی و شوخ‌طبعی پیش از این همراهی این دو را ناخودآگاهانه در آثار آنتون چخوف احساس می‌کردم اما حالا و با خواندن رمان کلاه‌پوستی برای رفیق ضرورت این ترکیب دوست‌داشتنی و روشنگرانه را خودآگاهانه درک کردم.

36 0
محمد

مخاطب با خواندن اين كتاب احساس بازديدكننده اي از سرزمين هاي اسرار آميز آكنده از شوخ طبيعي را دارد .شخصيت پردازي صريح و طنز انتقادي قدرتمند از خصوصيات بارز اين كتاب است .

پاسخ

پاسخ
بهار

رفیق یفیم یک عمر غافل از این بوده که بی احترامی هایی که خانواده اش به او می کرده‌اند از او شخصیتی دون‌مایه و خوار ساخته است. اما او آنها را جدی نگرفته بوده وفقط چاپلوسی هایشان را باور می کرده و گمان می کرده که این بی احترامی ها "فقط" منحصر به درون خانه است. فکر می کرده زمانی که همسرش به جای نام کوچک یا نام بزرگ اش او را «کچل» می خوانَد، به جایی بر نمی خورَد. غافل از اینکه وقتی کسی پستی روح اش را بپذیرد هر جا که برود، همه آن روح را می بینند و بنا به قدر-اش او را محترم می شمارند. غافل از اینکه وقتی بی احترامی کردنِ دیگران برایت به امری عادی بدل شد در اجتماع هم بی احترامی هایی که به تو می شود را نخواهی دید. و به قول اپیکور: "اگر سعی کنی مورد پسند واقع شوی، تحقیر می شوی." در این داستان سبک داستان نویسی چخوفی به خوبی مشاهده می شود. نویسنده به خوبی از تفنگ چخوف استفاده کرده است. ترجمه ی این کتاب هم بسیار خوب و خوشخوان است و به سبکِ داستان می آید، هر چند ایرادات نگارشی و ویرایشی جزئی‌ای نیز در خود دارد که قابل اغماض اند. "اگر در جهان حل نشوی، "مانند همه" نشوی، اگر بتوانی "ذرّه ای از سیمایت پا پس نگذاری"، آنگاه جهان به سوی تو کشیده خواهد شد و تو خواهی توانست "عشق فضا را جل کنی و بانگ آینده را بشنوی"."

پاسخ
جواد

واینوویچ در 1980 از شوروی به اتهام بی آبرو کردن سرزمین پدری تبعید شد . با این حال ، کتاب کلاه پوستی ... به یمن باز شدن فضای سیاسی دوران گورباچف در شوروی به چاپ رسید . دیالوگ های استعاری، شخصیت پردازی های سریع و موثق ، و طنز انتقادی قدرتمند از جمله خصوصیات این اثر است . خواننده احساس می کند بازدید کننده ای است در سرزمین عجایب ، سرزمینی آمنده از شوخ طبعی.

پاسخ
محمد

این کتاب به یمن باز شدن فضای سیاسی دوران گورباچف در شوروی است دیالوگ های استعاری، شخصیت پردازی های سریع و موثق ، و طنز انتقادی قدرتمند از جمله خصوصیات این اثر است .خواننده احساس می کند بازدید کننده ای است در سرزمین عجایب سرزمینی آمنده از شوخ طبعی

12 1
نگار

قبل از اینکه بره یه زن داشت و دو تا پسر و ۳۲ تا دندون وقتی برگشت یه زن داشت و دو تا پسر و یه دختر و هیچی دندون قبلش زندگی عادی و بهدش هم زندگی عادی فقط فاصله ی بین این دو که نزدیک یکسال میشد میموند که اونو خیلی تمیز سانسور کردن مثلا اینکه خانومش میخواست بهش خبر بده دارن بچه دار میشن ولی به شب نرسیده اومدن و بردنش و انقدر زدنش که تمام دندوناش تو دهنش خورد شد و آخرم فهمیدن که اصلا این مقصر نبوده و کاری نکرده و یه کارمند ساده بوده سانسور شد...

پاسخ

پاسخ
جواد

یفیم هر زمان که برای طرح درخواست‌هایش به سراغ خودکامه‌ها می‌رفت قیافه مفلوکانه‌ای می‌گرفت؛ و برایش هم فرقی نمی‌کرد که درخواستش کوچک است یا بزرگ. و این قیافه چنان رقتبار بود که فقط سنگدل‌ترینِ خودکامه‌ها می‌توانست درخواست یفیم را رد کند.

93 3
محمد

"با این حال، آن ها هیچ چیزِ خوبی به تو نخواهند داد." هیاهوی بسیار برای هیچ. تلاشی جنون آمیز برای هدفی پیش پا افتاده. در کتابِ حاضر، نویسنده با طنزی انتقادی تصویری از استیصال و فرومایگی انسان در روسیه ی کمونیستی به نمایش می گذارد. کمدی هوشمندانه ای از جهانِ آدم های معمولی، از توهم توطئه، اتهام و داوری در سرزمینِ عجایب و غرایب. یفیم، شخصیت اصلی داستان که نویسنده‌ای بی‌خطر است، پس از آنکه متوجه می‌شود علی‌رغم اینکه هرگز در نوشته‌هایش کلمه‌ای برعلیه نظام حاکم ننوشته و حتی راجع به آدم‌های خوب ۱۱ رمان نوشته و جوایزی نیز دریافت کرده، به هنگام توزیع کلاه پوستی بین نویسندگان، نازل‌ترین کلاه پوستی (پوست گربه نر) نصیبش شده سر به طغیان برمی‌دارد و تصمیم می‌گیرد تا پای جان برای احقاق حق خود تلاش کند.

پاسخ

پاسخ
امیرحسین

رفیق یفیم سمیونوویچ درباره آدم های خوب می نویسد.یازده کتاب نوشته و در آن ها قهرمان ها آنقدر اخلاقی و وفادار به آرمان های وطنی اند که مثل آب خوردن فداکاری می کنند و جهت حفظ منافع سرزمین مادری خودشان را با شجاعت تمام به خطر می اندازند. یفیم مدام درباره این قهرمانان ملی رمان می نویسد و به خیال خودش کله گنده های حزبی بخاطر این ارق وطن پرستانه از او به عنوان نویسنده برتر تجلیل می کنند. این امر تجلیل شوندگی که در قالب اهدا کلاه پوستی به اعضای شورای نویسندگان اجرا می گردد , ارج و قرب نویسندگان را بر اساس نوع کلاه اهدایی مشخص می کند. یفیم سمیونوویچ که در می یابد نامش در هیچکدام از لیست اسامی نویسندگان لایق نیست و علی رغم هجده سال عضویت در شورای نویسندگان,یازده کتاب و مدال های افتخار جنگ , در زمره پایین ترین رده قرار گرفته و سهمش از کلاه , یک کلاه پوستی نازل از پوست گربه نر است در مقابل سیستم قد علم می کند. رفیق یفیم سمینوویچ در می یابد که برای ارج و قرب داشتن در مملکت قهرمان های رمانش کمترین ارزش و اهمیتی ندارند. بلکه برای ارتقاء پیدا کردن باید منش نوکر مابی و چاپلوسی پیش گرفت.اینکه قهرمان های رمان باید از دو چهرگان و ریاکاران حکومتی الگو برداری شوند. از متظاهران,از جانماز آب کش ها...

پاسخ
نگار

در واقعیت جوامع بشری هم همین امر حاکم است و درواقع این کتاب بازتاب خوب و دقیقی از رفتار های انسان هاست در جهان واقعی و خارج از داستان.

پاسخ
محمد

اين كتاب بازتاب دقيقي از رفتارهاي انسانهاست .

36 1
بهار

روزی روزگاری در دوران ترور و وحشت، بازداشتهای دسته جمعی برنامه ای عادی و هر روزه شده بود. اغلب اوقات بازداشتها شبانه صورت می گرفت. گروهی نقابدار درب منزل را می کوبیدند و به صاحب خانه خواب آلود دستور می دادند لباس بپوشد و سپس او را به یکی از زندانهایی که مثل قارچ در سرتاسر شهر روییده بود می برندند و زندانی می کردند. جمعیت شهر رو به کاهش گذاشت. مردم در حیرت مانده بودند که مگر چقدر جا در زندان ها وجود دارد؟ ولی به زودی منازل مسکونی را یکی پس از دیگری تبدیل به زندان کردند و مردم را در خانه های دیگران به عنوان زندانی حبس می کردند. کمبود نیروی کار به وجود آمد و شروع کردند از زندانیان برای انجام امور استفاده کردن. از آنجایی که زندانیان مثل مردم عادی لباس می پوشیدند و شماره زندانشان پنهان بود مشکل می شد فهمید چه کسی زندانی است و چه کسی زندانی نیست. در میان قربانیان بعدی مقامات برجسته شهر به چشم می خوردند: روحانیون، بازرگانان، صاحبان صنایع، آجودانهای ارتش، کارمندان عالی رتبه و ... آخر کار دیگر همه کس زندانی بود حتی اعضاء دولت هم زندانی بودند. همه جاسوسی یکدیگر را می کردند و هیچ کس نمیدانست مسئول این دستگیری ها چه کسانی هستند. همه تحت بازداشت به سر کارشان می رفتند. درست مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است و اگر کسی از آنها سئول می کرد می گفتند شادند و و از زندگی راضی اند! سالها بعد آنها اساسا انکار کردند که بازداشتی در کار بوده و ادعا کردند همه این حرفها ساخته و پرداخته تاریخ نویسان سانسورچی و دروغ پرداز بوده است !

پاسخ

پاسخ
امیرحسین

بسیار زیبا و پر مغز بود... هیچ کس نمیدانست مسئول این دستگیری ها چه کسانی هستند. همه تحت بازداشت به سر کارشان می رفتند. درست مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است و اگر کسی از آنها سئول می کرد می گفتند شادند و و از زندگی راضی اند!

پاسخ
محمد

ایدئولوژی از معنای قبلی‌اش هم تهی شده و حالا دیگر کسی به آن اعتقاد ندارد. فقط صحبت کردن با واژگان این ایدئولوژی، نقشه راه و تنها مسیر پیشرفت است.

تماس با ما

تهران - میدان انقلاب اسلامی- خیابان انقلاب اسلامی روبری درب اصلی دانشگاه تهران خیابان فخر رازی کوچه نیک پور پلاک 4 واحد 1
تلفن: 02166463540

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.