کتاب نوادر


  • دسته‌بندی: دانشگاهی
  • عنوان: نوادر
  • ناشر : انتشارات دانشگاه تهران
  • نویسنده : راغب اصفهانی به اهتمام: احمد مجاهد
  • مترجم : محمد صالح قزوینی
  • شماره تلفن ناشر : 88338712
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

بزرگترین و معروف ترین اثر راغب کتاب محاضرات اوست. این کتاب گنجینه ای است در امثال و حكم و ادبیات و تاریخ و صدها نکته اجتماعی، اقتصادی، حقوقی، تربیتی، نظامی، سیاسی، و...، و از محاسن این کتاب واقعی و حقیقی بودن حکایات و داستانهایی است که با اسم و رسم و تاریخ وقوع آنها را نقل کرده است، برخلاف بسیاری از کتب که حکایات آن تخیلی و ساختگی است. در قرنهای گذشته علوم اجتماعی به شکل امروزی در حوزه های درسی وجود نداشته و نویسندگان مطالب اجتماعی را در کتب ادب وارد می کردند و از آن جمله است این کتاب محاضرات که تمامش مسائل اجتماعی است، به طوری که اگر این کتاب را تاریخ روابط اجتماعی بنامیم سخنی به خلاف نگفته باشیم. کتاب بر اصل المحاسن والمساوی یا المحاسن والأضداد تالیف شده است یعنی حسن و قبح هر مطلب با هم آمده است. در بعضی از حلود کتاب شعر بر نثر غلبه دارد و این به خاطر احتوای موضوع می باشد، مانند حد یازدهم (شراب) و حد سیزدهم (عشق) و حد بیست ودوم (طبیعت). | راغب در این کتاب رعایت بی طرفی را کرده و از هیچ عقیدهای جانبداری ننموده و در مقابل هیچ فکری نایستاده بلکه فقط آرا و عقاید را نقل می کند و بس.

نظرات
12 0
نگار

کتابی است عالی بخصوص برای دانشجویان ادبیات فارسی و عربی كه مي توانند اقتباسي از ديوان اشعار و كتابهاي حكايات و داستانها استفاده شده است.

پاسخ

1 0
مهدی

کتابی است عالی بخصوص برای دانشجویان ادبیات فارسی و عربیکتاب حاضر را می‌توان یک مجموعه‌ی کامل ادبی نام برد که در بر گیرنده ی حکایات و روایات مختلف آموزنده در خصوص عقل و علم و اخلاقیات و ... می باشد. ادامه مطلب...

پاسخ

0 0
فرزاد

راوندى در آغاز اين كتاب، سند خود را به روايات كتاب كه يك سند بيشتر نيست، مى‌آورد، سپس با اشاره به آن سند متن روايات را نقل مى‌كند. ايشان بدين ترتيب خواننده را از خواندن اسناد طولانى تكرارى آسوده ساخته، بدون آنكه از اعتبار و استناد آن روايات چيزى كاسته و يا آنها را به روايات مرسله مبدل سازد.

پاسخ

5 0
حسین

روایاتی از حکایات و داستانهای واقعی با شعر و نثر، برگرفته از حکایات عربی و فارسی، بدور از پیش داوری نویسنده

پاسخ

12 0
نگار

کتابی است عالی بخصوص برای دانشجویان ادبیات فارسی و عربی كه مي توانند اقتباسي از ديوان اشعار و كتابهاي حكايات و داستانها استفاده شده است.

پاسخ

3 0
ناهید

کتاب فوق العاده عالی و جذابی هست به خصوص برای دانشجویان ادبیات فارسی و عربی شدیدا توصیه و معرفی می شه

پاسخ

4 0
نسرین

یکی از حکایت‌ها و لطایف نوادر: در امثال عرب است که روباه و کلاغ محاکمه پیش سوسمار آوردند و گفتند از سوراخ بیرون آی و میان ما در این مسئله حَکم باش. گفت: در محاکمات به خانه قاضی روند.

پاسخ

2 0
شکیبا

کتاب حاضر را می‌توان یک مجموعه‌ی کامل ادبی نام برد که در بر گیرنده ی حکایات و روایات مختلف آموزنده در خصوص عقل و علم و اخلاقیات و ... می باشد.

پاسخ

5 0
ادب

کتاب این ویژگی را داراست که از ابتذال و تصنع به دور است چنانچه عیبی در بین باشد آنرا نپوشانده بلکه برملا می‌کند و در مواردی که ناچار است شاهد مثال بر مطلبی ارائه کند، هر چند شاهد مثال رکیک و مسخره و مبتذل هم باشد، از آوردن آن به جهت بهره بردن خواننده و کشف مطلب ابایی ندارد. چنانچه هزار و یک شب را از جمله آثاری بدانیم که حکایتهای جالبی را از عالم خیال و واقعیت جمع آورده است، محاضرات کتابی است شبیه آن با این تفاوت که راغب در این کتاب در عالم حقایق و امثال و عبرتها سیر می‌کند. لازم به ذکر است مترجم بسیاری از مطالبی که به نظرش خلاف ادب و ... آمده را سانسور و حذف نموده است .

پاسخ

3 0
فرنوش

راغب در آثارش از خود سخن نمی گوید بلکه او از علم و ادب حرف می زند. وی از بزرگترین دانشمندانی است که راه استخراج آیات قران و ورود در آنها را در وقت حاجت با دلیل و برهان بیان کرده است . او از بزرگان طبقه حکماست که عقل را با شرح همراه کرده است ، و آثارش به روانی عبارات و بلاغت و کوتاهی بیان و رسوخ در ذهن ممتاز است .

پاسخ

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - تقاطح سهروردی شماره 94 - ساختمان شناسا
تلفن: 09903066652

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.