کتاب نوادر


  • دسته‌بندی: دانشگاهی
  • عنوان: نوادر
  • ناشر : انتشارات دانشگاه تهران
  • نویسنده : راغب اصفهانی به اهتمام: احمد مجاهد
  • مترجم : محمد صالح قزوینی
  • شماره تلفن ناشر : 88338712
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

بزرگترین و معروف ترین اثر راغب کتاب محاضرات اوست. این کتاب گنجینه ای است در امثال و حكم و ادبیات و تاریخ و صدها نکته اجتماعی، اقتصادی، حقوقی، تربیتی، نظامی، سیاسی، و...، و از محاسن این کتاب واقعی و حقیقی بودن حکایات و داستانهایی است که با اسم و رسم و تاریخ وقوع آنها را نقل کرده است، برخلاف بسیاری از کتب که حکایات آن تخیلی و ساختگی است. در قرنهای گذشته علوم اجتماعی به شکل امروزی در حوزه های درسی وجود نداشته و نویسندگان مطالب اجتماعی را در کتب ادب وارد می کردند و از آن جمله است این کتاب محاضرات که تمامش مسائل اجتماعی است، به طوری که اگر این کتاب را تاریخ روابط اجتماعی بنامیم سخنی به خلاف نگفته باشیم. کتاب بر اصل المحاسن والمساوی یا المحاسن والأضداد تالیف شده است یعنی حسن و قبح هر مطلب با هم آمده است. در بعضی از حلود کتاب شعر بر نثر غلبه دارد و این به خاطر احتوای موضوع می باشد، مانند حد یازدهم (شراب) و حد سیزدهم (عشق) و حد بیست ودوم (طبیعت). | راغب در این کتاب رعایت بی طرفی را کرده و از هیچ عقیدهای جانبداری ننموده و در مقابل هیچ فکری نایستاده بلکه فقط آرا و عقاید را نقل می کند و بس.

نظرات
42 0
امیرحسین

کتاب مجموعه‌ای است که نکته‌ای از نکات حیات واقعی انسانها را فروگذار نمی‌کند و بدین منظور به دیوان‌های شعرا و کتابهای امثال و خاطرات حکما و ادیبان مراجعه کرده و از آنها نکات بدیعی را به صورت مختصر و موجز با حفظ امانت در نقل و رعایت جانب واقعیت جمع آوری نموده و در کتاب جای داده است. کتاب این ویژگی را داراست که از ابتذال و تصنع به دور است.

پاسخ

1 0
احسان

کتاب مجموعه‌ای است که نکته‌ای از نکات حیات واقعی انسانها را فروگذار نمی‌کند و بدین منظور به دیوان‌های شعرا و کتابهای امثال و خاطرات حکما و ادیبان مراجعه کرده و از آنها نکات بدیعی را به صورت مختصر و موجز با حفظ امانت در نقل و رعایت جانب واقعیت جمع آوری نموده و در کتاب جای داده است. کتاب این ویژگی را داراست که از ابتذال و تصنع به دور است

پاسخ

1 0
مهسا

محمدصالح قزوینی در اين كتاب سنگين نوشته و من نتوانستم ادامه دهم اين كتاب قشر دانشجويان ادبيات را مي تواند راضي كند

پاسخ

2 0
منصور

این کتاب نوشته امام راغب اصفهانی از بزرگترین علمای جهان اسلام است که در بین عالمان دینی دارای مقامی شامخ است. طرفه آنکه این عالم بزرگ دینی دست به نگارش کتابی زده است که در زمینه طنز اجتماعی است. برای شناخت جامعه آن روز به سادگی میتوان از فحوای این کتاب نکته ها آموخت. ویژگی شایان توجه این کتاب مطابقت مطالب با وضعیت روز است.

پاسخ

  • <1>

تماس با ما

تهران - میدان انقلاب اسلامی- خیابان انقلاب اسلامی روبری درب اصلی دانشگاه تهران خیابان فخر رازی کوچه نیک پور پلاک 4 واحد 1
تلفن: 02166463540

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.