کتاب تحقیق در حقیقت علم


  • دسته‌بندی: دانشگاهی
  • عنوان: تحقیق در حقیقت علم
  • ناشر : انتشارات دانشگاه تهران
  • نویسنده : عبدالحسن مشکوه الدینی
  • مترجم :
  • شماره تلفن ناشر : 88338712
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

موضوع بحث ما در این کتاب معرفت است. مقصود از معرفت در اینجا رابطه با احاطه درونی انسان نسبت به موجودات دیگری است که خارج از ذات او می باشند و این رابطه از جهات مختلفی علم یا ادراک یا به اسامی دیگری نامیده میشود. معرفت از جمله آثار نفس بلکه مکمل ذات و موجد شخصیت انسان است و حیات درونی انسان با آن تشکیل می گردد و به همین جهت دکارت خاصیت اصلی نفس را تفکر دانسته است. بنابراین بحث المعرفه قسمی از روانشناسی به شمار می آید؛ زیرا نفسانیات اولیه بر دو قسم اند؛1 - ادراک، ۲- ملكات عملی که صفات خلقی می باشند. بعضی از دانشمندان از این دو قسم به «هشیاری و رفتار» تعبیر کرده اند و بعضی علم معرفت النفس را علم هوشیاری نامیده اند؛ دیگران این تعبیر را غیر جامع و غلط دانسته اند. بنابراین هوشیاری موضوع علمی است که این کتاب در آن باره نوشته شده است. زیرا هوش در لغت به معنی زیرکی و آگاهی، شعور، عقل، فهم و فراست است.

نظرات
12 0
نگار

فلسفه علم عبارت است از نمایاندن و ظاهر ساختن پیش فرضها و تمایلات باطنی دانشمندان.فیلسوف علم ممکن است نشان دهد که دانشمندان این را مفروض می‏گیرند که طبیعت بی‏نظم نیست و در طبیعت نظمهایی هست که درجه پیچیدگیشان بقدری کم است که پژوهشگر می‏تواند به راز آنها دست یابد.علاوه بر این او می‏تواند رجحانی را که دانشمندان برای قوانین مبتنی بر ضرورت علّی نسبت به قوانین آماری، یا برای تبیین‏های مکانیکی نسبت به تبیین‏های غایت انگارانه قائل می‏شوند، آشکار سازد.

پاسخ

1 0
مهدی

هوش و علم دو مقوله همطراز هم مي توانند انسانها را به رستگاري فلسفه علم عبارت است از نمایاندن و ظاهر ساختن پیش فرضها و تمایلات باطنی دانشمندان.فیلسوف علم رسانده و خوشبخت نمايند

پاسخ

4 0
حسین

فیزیک علمی است که از تحولات ماده و انرژی و روابط جرم، نیرو، سرعت، شتاب، فشار، انرژی، الکتریسیته، نور، میدان مغناطیسی و... سخن می گوید. واقعیتی که در فیزیک مورد تحقیق است، طبیعت خارجی است و دانشی که ما را با چهره خاصی از این واقعیت آشنا می سازد، فیزیک نام می گیرد.

پاسخ

11 0
نگار

فلسفه علم عبارت است از نمایاندن و ظاهر ساختن پیش فرضها و تمایلات باطنی دانشمندان.فیلسوف علم ممکن است نشان دهد که دانشمندان این را مفروض می‏گیرند که طبیعت بی‏نظم نیست و در طبیعت نظمهایی هست که درجه پیچیدگیشان بقدری کم است که پژوهشگر می‏تواند به راز آنها دست یابد.علاوه بر این او می‏تواند رجحانی را که دانشمندان برای قوانین مبتنی بر ضرورت علّی نسبت به قوانین آماری، یا برای تبیین‏های مکانیکی نسبت به تبیین‏های غایت انگارانه قائل می‏شوند، آشکار سازد.

پاسخ

3 0
نسرین

تا جایی که بنده اطلاع دارم و روی جلد کتاب هم نوشته است، نام نویسنده عبدالمحسن مشکوه الدینی است نه عبدالحسن.

پاسخ

5 0
ادب

حقیقت چیست مشکل اساسی در باب ارزش شناخت این است که چگونه میتوان اثبات کرد که شناخت انسان مطابق با واقع است و این مشکل در موردی رخ مینماید که بین شناسنده و متعلق شناخت واسطهای در کار باشد که به لحاظ آن فاعل شناسایی متصف به عالم و متعلق شناسایی متصف به معلوم گردد و به دیگر سخن علم غیر از معلوم باشد اما در موردی که واسطهای در کار نباشد و عالم وجود عینی معلوم را بیابد طبعا جای چنین سؤالی هم نخواهد بود .

پاسخ

3 0
فرنوش

اقسام ادراک بی واسطه با واسطه بتوسط عضو و آلت و بدون آلت قوای مدرکه ظاهر اختلاف در چگونگی احساس قوای مدرکه باطنه اختلاف آرا در سندیت و اعتبار قوای مدرکه واقعیون یا اصحاب تحقق طرفداران تسمیه یا روش اسمی نقادان عقل و...

پاسخ

2 0
فرزاد

آنچه در این کتاب می‌خوانید: اقسام ادراک بی واسطه با واسطه بتوسط عضو و آلت و بدون آلت قوای مدرکه ظاهر اختلاف در چگونگی احساس قوای مدرکه باطنه اختلاف آرا در سندیت و اعتبار قوای مدرکه واقعیون یا اصحاب تحقق طرفداران تسمیه یا روش اسمی نقادان عقل و.

پاسخ

156 0
محمد

اصالت دادن به حس درطول سالیان متمادی سبب شد که بعضی انسانها حقایق را در حد محسوسات تنزل دهند. از طرفی، مبانی معرفتی ابن سینا نیز بر محورعقل می چرخد وبدین وسیله از مرز محسوسات فراتر میرود. اما توجه غالب به قوای حس و عقل مشکل اصلی فلسفه در مساله ادراک بود که چگونگی گذر ازعالم حس به عالم عقل را در ابهام قرار می داد. ابهام مذکور، به طرح مساله خیال به عنوان رابط بین محسوس و معقول و تثبیت جایگاه آن در مباحث معرفتشناسیمنجر می گردد وبا عالم خیال منفصل توسط شیخ اشراق به اوج می رسد

پاسخ

197 0
هانیه

کى آگاهى شئ خودآگاه به ذات خود؛ دوم آگاهى شئ به غیر خود. مسأله وجود ذهنى قسمت دوم این مسأله است. آنچه مسلّم است و مى‏تواند پایه تجزیه و تحلیل و استنتاج‏هاى فلسفى قرار بگیرد این است که ما از خود و هم از یک سلسله اشیاء بیرونى آگاهیم. همین جهت تدریجا ما را به نحوه وجود عقلى اشیاء و رابطه آگاهى با شئ خارجى که ارتباطى با ذهن دارد مى‏تواند رهبرى کن

پاسخ

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - تقاطح سهروردی شماره 94 - ساختمان شناسا
تلفن: 02141087281 -02141087282

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.