کتاب سعدی و شاعران روس


  • دسته‌بندی: دانشگاهی
  • عنوان: سعدی و شاعران روس
  • ناشر : انتشارات دانشگاه تهران
  • نویسنده : دکتر مرضیه یحی پور - دکتر جان اله کریمی مطهر
  • مترجم :
  • شماره تلفن ناشر : 88338712
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

سعدی رحمة الله عليه - معروف به خداوندگار ادبیات سهل ممتنع در ادبیات کهن ایران زمین، در میان ادیبان و اندیشمندان روس به شاعر اخلاق و خرد معروف است. نیکالای تیخونف (شاعری از سرزمین روس)، او را بی نظیر دانسته و وی را «الماس گردنبند الهی» نامیده بود، و زمانی ایوان بونین (شاعری از سده بیستم) در وصفش چنین گفته است: «تذکرات سعدی، رحمة الله عليه شیرین زبان ترین نویسنده از گذشتگان و بهترین از آیندگان، در سفر همراه من است». در بررسی های انجام گرفته در اشعار بیست و شش شاعر روس تا سال ۱۹۹۰ میلادی، مشاهده می شود که خنیاگران خوش ذوق و پرآوازه سده های نوزدهم و بیستم (سدههای زرین و سیمین) ادبیات روسی مانند پوشکین، فت، یسنین، بونین، گومیلیوف، دمیتری آزنابی شین، ایگور سوریانین،...، توجه خاصی به اندیشه های شیخ شیراز داشته اند. از شاعران روس، یکی لب به ستایش سعدی گشود، دیگری شعرش را وصف کرد، آن دگر برای بیان اندیشه های خود دست یاری به سوی اشعارش دراز کرد، و دیگری به تأسی از او شعر نویی سرود. برخی دیگر مانند ایگور سوریانین، علاوه بر گوش جان سپردن به پندهای او، به سبک غزلش نیز توجه نشان دادند. شاعران بزرگی هم مانند در ژاوین، فت، لف گومیلیون و غیره اشعارش را ترجمه کردند.

نظرات
0 0
امیرمهدی

کتاب بسیار عالی هست توصیه میشه

پاسخ

0 0
امیرمهدی

کتاب بسیار عالی هست توصیه میشه

پاسخ

4 0
حسین

ﺳﻌﺪی رﺣﻤةﷲ ﻋﻠﯿﻪ - معروف به خداوندگار ادبیات سهل ممتنع در ادبیات کهن ایران‌زمین، در میان ادیبان و دانشمندان روس به شاعر اخلاق و خرد معروف است. نیکلای تیخونف (شاعری از سرزمین روس)، او رابی‌نظیر دانسته و و وی را «الماس گردنبند الهی» نامیده بود، و زمانی ایوان بونین (شاعری از سده بیستم) در وصفش چنین گفته است: «تذکرات سعدی، رحمة‌الله علیه، شیرین زبان‌ترین نویسنده از گذشتگان و بهترین از آیندگان، در سفر همراه من است». در ﺑﺮرﺳﯽ ﻫﺎی انجام ﮔﺮﻓﺘﻪ در اشعرا بیست‌وشش شاعر روس تا سال 1990 میلادی، مشاهده می‌شود که خنیاگران خوش‌ذوق و پرآوازه سده‌های نوزدهم و بیستم (سده‌های زرین و سیمین) ادبیات روسی مانند پوشیکن، فت، یسنین، بونین، گومیلیوف، دمیتری آزنابی شین، ایگورسوریانین،.. .، توجه خاصی به اندیشه‌های شیخ شیراز داشته‌اند.

پاسخ

13 0
نگار

ﺳﻌﺪی رﺣﻤةﷲ ﻋﻠﯿﻪ - معروف به خداوندگار ادبیات سهل ممتنع در ادبیات کهن ایران‌زمین، در میان ادیبان و دانشمندان روس به شاعر اخلاق و خرد معروف است. نیکلای تیخونف (شاعری از سرزمین روس)، او رابی‌نظیر دانسته و و وی را «الماس گردنبند الهی» نامیده بود، و زمانی ایوان بونین (شاعری از سده بیستم) در وصفش چنین گفته است: «تذکرات سعدی، رحمة‌الله علیه، شیرین زبان‌ترین نویسنده از گذشتگان و بهترین از آیندگان، در سفر همراه من است».

پاسخ

0 0
فرزاد

این کتاب دربردارنده اشعاری از 26 شاعر روس است که ترجمه آن‌ها همراه با تحلیل و نیز متن روسی اشعار با آکسان آمده است. سروده‌ها و نوشته‌ها از شاعران سده‌های نوزدهم و بیستم روسیه است که اشعار خود را درباره سعدی و آثار پیش از 1990 م سروده‌اند. اشعار بر اساس دو دوره از تاریخ روسیه یعنی «تزاری» و «کمونیست» انتخاب شده است.

پاسخ

11 0
نگار

این کتاب مجموعه اشعاری است که شاعران روسیه در ستایش خواجه حافظ شیرازی و آثارش سروده‌اند. بررسی اشعار سروده شده شاعران روسی در وصف حافظ و اشعارش حاکی از آن است که همه آنها اعم از متقدمین، نتاخرین و معاصرین به خوبی با زندگی، تخلص حافظ و حال و هوای اشعارش آشنا بوده‌اند. این کتاب دربردانده شرح حال فعالیت‌های ادبی بیست و چهار شاعر از سرزمین روسیه و ترجمه و تحلیل اشعار از آنها درباره حافظ است.

پاسخ

پاسخ
حسین

حافظ یا سعدی؟

1 0
زهرا

این کتاب شامل مجوعه اشعار شاعران سده‌های نوزدهم و بیستم روس در ستایش شاعر پرآوازه ایرانی،حافظ و اشعار اوست و دربردارنده اشعاری از ۲۶ شاعر روس به همراه ترجمه و تحلیل آن‌ها و همچنین متن روسی اشعار با آکسان است. اشعار بر اساس دو دوره از تاریخ روسیه یعنی «تزاري» و «كمونيست» انتخاب شده است.

پاسخ

1 0
ناهید

در این کتاب مجموعه شاعران روسیه در ستایش خواجه حافظ شیرازی و آثارش سروده‌اند. بررسی اشعار سروده شده شاعران روسی در وصف حافظ و تخلص حافظ و حال و هوای اشعارش آشنا بوده‌اند

پاسخ

0 0
مهسا

نقدي بر كتاب جاريست معناي و نام كتاب است از اسامي بهتري مي توانستند استفاده كنند و در كتاب سعي در گنجاندن كلمات و جملات سنگين است كه مخاطبين خاصي را مي طلبد

پاسخ

2 0
علیرضا

با گسترش پژوهش ها هر روزه بر ابعاد تاثیرپذیری ادبیات ملل از هم افزوده می شود. در اين ميان ادبیات پارسی جایگاهی بس مهم دارد چرا که به دلایل گوناگون از جمله قدمت زیاد، غنای فرهنگی فراوان، گستره مفهومی وسیع، نفوذ گسترده و... بسیاری از دیگر ملل کم و بیش وامدار آنند و از آن تاثیر گرفته اند. ادبیات روسیه نیز از این قاعده برکنار نیست.مولفان این کتاب که سابقه سالها تدریس زبان و ادبیات روسی را در کارنامه خود دارند با زبانی ساده و البته علمی، تاثیر ادبیات فارسی به‌ویژه سعدی شیرازی را بر آثار برخی ادبای روس بررسی کرده‌اند. این کتاب به‌جز اطلاعاتی که در این خصوص در اختیار خواننده می‌گذارد خود فتح بابی است برای علاقه مندان و محققان تا با غور بیشتر در این زمینه دیگر زوایای پنهان این حوزه را فراروی مخاطبان این حوزه آشکار کننند.

پاسخ

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - تقاطح سهروردی شماره 94 - ساختمان شناسا
تلفن: 02141087281 -02141087282

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.