کتاب انسان‏ در جستجوی‏ معنی‏


تصویر
  • دسته‌بندی: دانشگاهی
  • عنوان: انسان‏ در جستجوی‏ معنی‏
  • ناشر : انتشارات دانشگاه تهران
  • نویسنده : ویکتور امیل فرانکل .
  • مترجم :
  • شماره تلفن ناشر : 88338712
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

https://press.ut.ac.ir/book_167.html

نظرات
0 0
مریم

چرا خودکشی نمی کنید؟ "در زندگی هرکسی، چیزی وجود دارد. در زندگی یکنفر عشق وجود دارد که او را به فرزندانش پیوند می‌دهد؛ در زندگی دیگری، استعدادی که بتواند آن را به کار گیرد؛ در زندگی سومی شاید تنها خاطرات کشداری که ارزش حفظ کردن دارد."/مقدمه/ کتاب انسان در جستجوی معنا بخشی از زندگی نامه دکتر فرانکل روان پزشک و عصب شناس است. او روایت هایی از زندگی خود را که در اردوگاه کار اجباری نازی ها گذرانده و سختی ها و رنج های آن را در این کتاب بازگو میکند و در آن به اهمیت معنای زندگی میرسد. دکتر فرانکل در کتاب اینطور بیان میکند که اگر ماموران اس اس دست نوشته های علمی اش را از او نمیگرفتند او هرگز زنده نمیماند زیرا علاقه به نوشتن دوباره ی آن مطالب و جمع آوری و نگهداری از آن ها عامل ادامه ی حیاتش بوده است. بخش دوم کتاب بیشتر جنبه علمی دارد و اصول لوگوتراپی را توضیح میدهد.در درمان لوگوتراپی همه افراد به این‌ باور میرسند که همیشه معنایی برای زندگی کردن وجود دارد. خواه آن معنا کار یا فعالیت خواه عشق به انسانی دیگر و یا چیزی باشد و اگر درد و رنج برای انسان معنی دار شود انسان میتواند پذیرای آن باشد. نحوه روایت فرانکل از زندان نازی ها و روایت بزرگ علوی از زندانی شدن ۵۳ نفر رو که با هم مقایسه میکنم ضعف نویسنده اتریشی در تصویر سازی و ترتیبت روایت ها کاملا واضحه و خواننده خیلی نمیتونه فضا سازی کنه و خودش رو جای نویسنده بزاره و شاید فقط درگیر بار احساسی ایجاد شده باشه. نویسنده اوایل کتاب ادعا میکنه که این کتاب با کتاب های دیگه که در این زمینه نوشته شده فرق میکنه و توسط (کاپو ها) که نسبت به بقیه زندانی ها جای گرم و نرم تر و غذای بهتری دارند نوشته نشده و صرفا یه زندانی معمولی بوده ولی تو سراسر کتاب در مورد رابطه نزدیکش با بعضی کاپو ها، پزشک ها و سرکارگر ها صحبت میکنه که اگه این صمیمت وجود نداشت جونش رو از دست میداد. هم چنین بارها و بارها این جمله "کسی که در زندگی خود چرایی را بیابد، با هر چگونه ای خواهد زیست." در کتاب تکرار میشه و بنظرم خیلی خسته کنندس. قسمتی از کتاب: رنج انسان رفتاری شبیه به گاز دارد.اگر مقدار معینی گاز را وارد اتاقی کنیم همه ی اتاق را یکنواخت پر خواهد کرد.ربطی به بزرگی و کوچکی اتاق ندارد.رنج و ماتم چه بزرگ چه کوچک به همان طریق جان انسان را می گیرد.

پاسخ

4 0
حسین

کتاب انسان در جستجوی معنی با عنوان اصلی Man’s search for meaning اثر دکتر ویکتور فرانکل است که در آن از تجربه‌ای صحبت می‌کند که منجر به کشف لوگوتراپی شد. این تجربه، اسیر بودن در اردوگاه کار اجباری در زمان نازی‌ها است. پدر، مادر، برادر و همسر او یا در اردوگاه‌ها جان سپردند و یا به کوره‌های آدم‌سوزی فرستاده شدند.

پاسخ

13 0
نگار

كتابي زيبا كه خاطرات واقعي نويسندهدكتر فرانكل را بازگو مي كند این کتاب یکی از بهترین نمونه‌های ادبی در ادبیات روانشناسانه است و روایت زندگی و نجات یافتن دکتر ویکتور فرانکل در اردوگاه کار اجباری رژیم نازی را شرح می‌دهد نويسنده در این کتاب ابتدا خاطراتش از آشویتس را بازگو می‌کند و سپس تلاش‌ها و راهکارهایش برای زنده ماندن را توضیح می‌دهد.ارزش خواندن اين كتاب خيلي زياد است و مخاطب را تا اخر با چالشهاي فكري زيادي درگير مي كند.

پاسخ

12 0
نگار

با خوندن دو سه صفحهٔ اولش متوجه شدم موضوع کتاب در مورد رنج زندانیان جنگ جهانی تو اردوگاه کار اجباریه که نویسنده هم یه زمانی جزو اونا بوده. در مورد اینکه چه جوری این رنج‌ها رو تحمل می‌کردن و زندگی چه مفهومی براشون داشته. درسته داستان واقعیه، ولی میشه به صورت نمادین به این دنیا هم تشبیه کرد اون زندان رو.

پاسخ

1 0
علیرضا

حتی اگر هیچ علاقه ای به مباحث روان شناسی نداشته باشی، مطالعه بخش اول کتاب دربارۀ حضور نویسنده در اردوگاه نازی ها در دوره جنگ جهانی دوم شما رو حسابی درگیر خودش می کنه. اینکه در تاریکترین لحظات زندگی همنور امیدی هست که انسان رو به ادامه مسیر ترغیب کنه. به قول مولانا: خود حقیقت نقد حال ماست آن

پاسخ

3 0
ادب

یک کتابی عالی برای افرادی که اهل تأمل و تفکر عمیق در خواندن کتاب هستند! انسان وقتی با وضعی اجتناب‌ناپذیر مواجه می‌شود، و یا با سرنوشتی تغییرناپذیر روبروست، مانند بیماری درمان‌ناپذیری و یا مبتلا به بعضی از انواع سرطان، این فرصت را یافته‌ است که به عالی‌ترین ارزش‌ها و به ژرف‌ترین معنای زندگی یعنی رنج کشیدن دست یابد. درد و رنج بهترین جلوه‌گاه ارزش وجودی انسان است. و آنچه که اهمیت دارد، شیوه و نگرش فرد نسبت به رنج است و شیوه‌ای که این رنج را به دوش می‌کشد.

پاسخ

1 0
فرنوش

اساس کتاب انسان در جستجوی معنی لوگوتراپی است که در سراسر کتاب به بررسی جنبه‌های مختلف آن پرداخته شده است. تجربه‌های نویسنده هم در اردوگاه کار اجباری نیز در راستای کمک به فهم لوگوتراپی می‌باشد

پاسخ

155 0
محمد

چند سال پیش یک نظرخواهی عمومی در فرانسه صورت گرفت و نتیجه نشان داد 89% از شرکت‌کنندگان معتقدند انسان «چیزی» لازم دارد که بخاطر آن زندگی کند و 61% درصد تاکید کردند کسی یا چیزی در زندگی آن‌ها هست که حاضرند به خاطرش بمیرند. دکتر ویکتور فرانکل بعد از مشاهده‌ی این نتیجه، نظرخواهی مشابهی را در دفترش و میان مراجعانش انجام داد و دوباره به همان نتایج دست یافت. کتاب انسان در جست‌وجوی معنی، داستان زندگی دکتر ویکتور فرانکل برای پیداکردن این معنا در زندگی بود.

پاسخ

1 1
محمد

بخش اول نویسنده خاطرات و تجربیاتشو از اردوگاه کار اجباری نازی ها میگه که از شرایط سخت و طاقت فرسا مثل کمبود غذا و بیخوابی و ....جون سالم به در برده و میگه چیزی که در اون شرایط باعث شد تو اردوگاه دووم‌ بیاره هدفی بود که برای خودش داشت. در بخش دوم به توضیح علمی معنا شناسی تو زندگی میپردازه و به زبان عامیانه میگه که در روانشناسی باید به جای تمرکز روی گذشته‌ی فرد به هدف و معنی توی زندگی اهمیت زیادی داد.

پاسخ

1 1
مهسا

كتابي زيبا كه خاطرات واقعي نويسندهدكتر فرانكل را بازگو مي كند این کتاب یکی از بهترین نمونه‌های ادبی در ادبیات روانشناسانه است و روایت زندگی و نجات یافتن دکتر ویکتور فرانکل در اردوگاه کار اجباری رژیم نازی را شرح می‌دهد نويسنده در این کتاب ابتدا خاطراتش از آشویتس را بازگو می‌کند و سپس تلاش‌ها و راهکارهایش برای زنده ماندن را توضیح می‌دهد.ارزش خواندن اين كتاب خيلي زياد است و مخاطب را تا اخر با چالشهاي فكري زيادي درگير مي كند

پاسخ

تماس با ما

تهران - میدان انقلاب اسلامی- خیابان انقلاب اسلامی روبری درب اصلی دانشگاه تهران خیابان فخر رازی کوچه نیک پور پلاک 4 واحد 1
تلفن: 02166463540

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.