کتاب در باب زیبایی - زیبایی شناسی در حکمت اسلامی 3919


  • دسته‌بندی: دانشگاهی
  • عنوان: در باب زیبایی - زیبایی شناسی در حکمت اسلامی 3919
  • ناشر : انتشارات دانشگاه تهران
  • نویسنده : دکتر حسن بلخاری قهی
  • مترجم :
  • شماره تلفن ناشر : 88338712
  • آدرس ناشر :
  • سایت ناشر :
بخشی از کتاب:

از افلاطون تا به امروز بحث در باب زیبایی دغدغه فلاسفه غرب بوده است و همواره نیز در میان دو قطب متقابل خویش سرگردان: زیبایی کیفیتی در ادراک است یا جمع عناصری در اعیان؟ به عبارتی یک امر ذهنی است یا عینی؟ bjectiveه است یا subjective؟ در متن این تحقیق تا آنجا که ممکن بوده با رجوع به منابع متعدد در حکمت و اندیشه شرق و غرب، این معنا مورد بحث قرار گرفته است، | ابتدا از برای تبیین زیبایی شناسی در قاموس تخصصی هنر و زیبایی، سرگذشت تأملات فلاسفه از فيثاغوریان تا کانت مورد بررسی قرار گرفته تا صرفا سابقه تخصصی زیبایی شناسی در این تحقیق روشن شود و سپس به هدف اصلی خود پردازد که تبیین زیبایی شناسی با دیدی تخصصی در قرآن، اندیشه اسلامی و روایات است و نه ارائه کلیاتی صرفأ کلامی با رویکرد تئولوژیک،

نظرات
13 0
نگار

در این پژوهش به کاوش در حکمت و اندیشه شرق و غرب در باب «زیبایی و زیباشناسی» پرداخته می‌شود. در ابتدا زیبایی‌شناسی در قاموس تخصصی هنر و زیبایی سرگذشت تأملات فلاسفه از «فیثاغورثیان» تا «کانت» بررسی شده تا صرفا سابقه تخصصی زیبایی‌شناسی در این پژوهش روشن شود و سپس هدف اصلی که زیباشناسی با دیدی قرآنی و در اندیشه اسلامی و روایات است، تبیین می‌گردد.

پاسخ

5 0
حسین

توجه ژرف و عمیق به مفاهیمی همچون کمال (در اندیشه‌های فارابی، ابن سینا و غزالی) و مهمتر تلاش در ایجاد نسبتی معقول میان جلال و جمال از یک سو و ذهن و عین از دیگر سو به ویژه در پرتو نظریه‌های قرآنی، عرفانی و برهانی، نمایانگر تأمل خاص متفکران مسلمان در این باب بود.

پاسخ

2 0
ناهید

واقعیتاًً این کتاب رو نخوندم ولی با خوندن دیدگاه ها ترغیب شدم حتما از سایتشون بخرم و بخونم ممنون بابت معرفی این کتاب

پاسخ

4 0
نسرین

حسن بلخاری قهی دکتری فلسفه‌ هنر دارد و هم‌اکنون علاوه بر ریاست پژوهشکده‌ هنر فرهنگستان هنر، عضو گروه‌های هنرهای سنتی، سینما، نقد پژوهشی و نقد هنر فرهنگستان هنر است. «در باب زیبایی، زیبایی شناسی در حکمت اسلامی و فلسفه غربی» جدیدترین کتاب ایشان است.

پاسخ

5 0
ادب

در این پژوهش چنانچه ذکر شد علاوه بر سیر تفکرات زیبایی شناسی در فرهنگ غرب، رأی فلاسفه مسلمان، رأی بدیع ابن هیثم در المناظر (که به تعبیر یکی از اساتید دانشگاه هاروارد، مبسوط ترین تعریف زیبایی در تمدن اسلامی است) نسبت ذوق و زیبایی در آرای کانت و عزالی و زیبایی شناسی در قرآن و روایات، به نحو تخصصی مورد توجه قرار گرفته اند و البته در جهت آشنایی بیشتر خوانندگان محترم و در جهت تتمیم بحث، نظرگاه خاص و ویژه حکمت هندو در باب زیبایی شناسی نیز با عنوان رَسه به مباحث کتاب افزوده شده است. دغدغه بنیادی این‌گونه پژوهش‌ها نیز تبیین و تدوین اصول و مبانی زیبایی‌شناسی و حکمت هنر اسلامی در تأسیس یک مکتب مدون هنری و زیبایی‌شناسی در تمدن اسلامی است. امید و استدعا از حضرت حق که به فرجام رسند و به ثمر نشینند.

پاسخ

2 0
فرنوش

در این پژوهش به کاوش در حکمت و اندیشه شرق و غرب در باب «زیبایی و زیباشناسی» پرداخته می‌شود. در ابتدا زیبایی‌شناسی در قاموس تخصصی هنر و زیبایی سرگذشت تأملات فلاسفه از «فیثاغورثیان» تا «کانت» بررسی شده تا صرفا سابقه تخصصی زیبایی‌شناسی در این پژوهش روشن شود و سپس هدف اصلی که زیباشناسی با دیدی قرآنی و در اندیشه اسلامی و روایات است، تبیین می‌گردد.

پاسخ

157 0
محمد

زیبایی در جهان وجودی ندارد بلکه در روحِ زیبا جا دارد و هنر، ظهور و تجلّی این روح زیباست که مقصدش تربیت است. روگه که به شدت از هگل متأثر است،در این رابطه می‌گوید: زیبایی تصوری خویشتن نماست. و روح با مواجه با خویش متجلی می‌گردد.

پاسخ

1 0
فرزاد

در مقدمه کتاب چنین آمده است: در میان نظریه‌های ذات‌گرایی که تحقیق و تبیین ذات هنر را هدف قرار داده‌اند نظریه‌ای نیز با عنوان تجربه زیبایی‌شناسی وجود دارد.

پاسخ

2 0
مهسا

كتابي جامع در ارتباط با زيبا شناسي كه از مهد تولد خود تا اسلام به ان پرداخته است از دانشمندان يوناني گرفته تا اسلام به پيگيري مفهوم زيبا شناسي در همه ي جهات كه چيست

پاسخ

0 0
مهسا

در مقدمه کتاب چنین آمده است: (در میان نظریه‌های ذات‌گرایی که تحقیق و تبیین ذات هنر را هدف قرار داده‌اند نظریه‌ای نیز با عنوان تجربه زیبایی‌شناسی وجود دارد ) از فلاسفه قديم تا جديد در باب زيبايي شناسي بحث و گفتگو بوده است و فلاسفه مسلمان در اين ميان سرامد همه در اين بحث زيباشناسي هستند

پاسخ

تماس با ما

تهران - خیابان مطهری - تقاطح سهروردی شماره 94 - ساختمان شناسا
تلفن: 02141087281 -02141087282

درباره ما

شرکت ایده پردازان کتاب هوشمند کیا با نام تجاری کتاب پلاس یک استارت آپ در حوزه کتاب است که با سرمایه گذاری شرکت شناسا از گروه مالی پاسارگاد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سطح تجربه کاربری کتابخوان ها راه اندازی شده است و با ارائه پلتفرم آنلاین خدمات پس از فروش کتاب ،پل ارتباطی میان همه ذینفعان کتاب از جمله ناشران، فروشگاه های کتاب، مولفان، باشگاه های کتابخوانی و کتاب خوان ها می باشد و با کدینگ کتاب چاپی آن را به بازارهای دیجیتال و پلتفرم های تجارت الکترونیک و فناوری های روز وصل می نماید. همچنین با راه اندازی باشگاه مشتریان برای ناشران ، بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات پس از فروش کتاب به مشتریانشان فراهم می آورد . در حال حاضر سازمانها و نهادها می توانند جهت برگزاری مسابقات کتابخوانی، رویدادهای فرهنگی مبتنی بر کتاب و پویش های مطالعاتی از پلتفرم سازمانی کتاب پلاس استفاده نمایند.